Svrchně, nebo spodně kvašené pivo? Rozdíly jsou jednoznačné

Pivo

Že je léto v plném proudu, jsme si všimli snad je tak, že mnozí lidé jedou na dovolenou. Teploty jsou stále poměrně nízké a tropů se jen tak nedočkáme. Přesto si rádi dopřejeme nějaké to pivo, jež zchladí každého a dokonale zažene žízeň. Z drtivé většiny si dopřejeme klasické spodně kvašené pivo, které se tradičně točí ve většině hospod. Dnešní nabídka je ale natolik rozmanitá, že určitě stojí za to dát si i nějaké do svrchně kvašené. A víte vlastně, jaký je mezi oběma druhy piv rozdíl? Ne? Pak jste na správné adrese.

Jaké jsou svrchní a spodní kvasinky?

Spodní a svrchní kvasinky se určitě liší. Mají jiné chování a také původ. Spodní kvasinky se řadí do skupiny Saccharomyces pastorianus a svrchní do Saccharomyces cerevisiae. Geneticky jsou tedy oboje kvasinky odlišné. Zajímavý je i původ obou kvasinek. Spodní vznikly křížením svrchních kvasinek a cizokrajných z rodu Saccharomyces eubayanus. Jsou schopné kvasit za nižších teplot. Spodní kvasinky dokážou kvasit i při teplotách kolem nuly. Svrchní to neumí.   

Točené pivo

Pivo: Zdroj obrázku Pixabay.com

Rozdíl mezi svrchně a spodně kvašeným pivem

Definice spodního kvašení není nijak složitá. Jedná se o kvašení, které probíhá za nižších teplot cca od 7 do 15 °C. Průběh kvašení je dlouhý a používají se spodní kvasinky Saccharomyces pastorianus. Aktivní zůstanou tyto kvasinky i pro dokvašování a zrání. To je standardně řešeno při teplotě od 2 do 4 °C. U svrchního kvašení je to složitější. Probíhá každopádně za vyšších teplot. Částečně mohou být kvasinky aktivní i při teplotě pod 16 °C. Obecně lze říct, že všechno, co se netýká spodních kvasinek a kvašení za nízkých teplot, spadá do kvašení svrchního.

Regionální pivo

Pivo: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Chuť i vůně úplně jiné

Pro běžného milovníka pěnivého moku je samozřejmě nejdůležitější chuť. Vzhledově oba druhy piv fakticky nerozeznáte. Svrchně kvašená piva mají stejné barvy jako spodně. V pěnivosti se také na pohled neliší. Stačí si ale čichnout. Prakticky ihned rozeznáte specifickou vůni svrchně kvašeného piva. Vůně jde jakoby trochu do ovocna. Chuť svrchně kvašeného piva je také úplně jiná. Mnozí zastánci tradičního spodně kvašeného piva jej pro specifické vlastnosti moc nemusí. Spousta pivařů si ale bez něj svět nedokáže představit. Nezbude nic jiného než ochutnat…

Pivo: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.