Svrchně kvašené pivo si uvaříte i doma v parném létě
Máte rádi rezavý mok a nedokážete si bez něj už představit život? Pokud ano, určitě nemusíte chodit okolo klasických europiv v supermarketu. Vyplatí se vsadit na skvělé letní speciály. Takové svrchně kvašené pivo rozhodně stojí za to. Jeho jemné do ovocna laděné tóny vás jistě dostanou. Uvařit si ho přitom můžete velmi pohodlně klidně i doma. Nevěříte? Pak se s námi na některé základní kroky výroby domácího svrchně kvašeného piva podívejte.
Skromná výbava
Vystačíte si pouze s několika důležitými nástroji a nádobami. Základem je zavařovací hrnec. Pokud si objednáte speciální na výrobu piva, budete ho mít i se speciálními sítky a čerpadlem. Vše se obejde bez manuálního míchání. Dále je zapotřebí spirály na chlazení mladiny. Zapomenout nelze ani na cedník, košík nebo plátýnko na chmel. mít musíte i kvasnou nádobu s kvasnou zátkou. Plastová se dá sehnat kolem 700 korun, nicméně vystačíte si i s kbelíkem a kvasnou zátkou.
Granulovaný chmel: Foto Radek Štěpán
Slad, chmel a kvasnice
Důležité je mít ten správný slad v požadovaném množství. Tradičně se využívá 5 kg šrotovaného sladu. Volit můžete český, mnichovský, karamelový a mnohé jiné. Důležitý je i chmel, jímž se dodává pivu aroma i hořkost. Nakonec přicházejí pivovarské kvasnice.
Vše má své časy a teploty
Obojí se pochopitelně řeší dle konkrétního receptu. Každopádně rmutování probíhá za teplot pohybujících se kolem 70 stupňů Celsia. Chmelovar se řeší při 100 stupních Celsia. Následně je třeba se soustředit na teploty kvašení. Svrchní kvasinky se aktivují při teplotě od nějakých 18 do 23 stupňů, spodní od 11 do 15 stupňů Celsia. Podobné jsou i teploty zrání piva v lahvích. Na poslední období se už ale spodně kvašená piva dávají do teploty kolem 5 stupňů Celsia a svrchně kvašená do 2 stupňů.
Domácí pivo: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.