Svilušky, zbarvení listů a další problémy, na které trpí pokojové rostliny

Pokojové rostliny

Pokojové rostliny plní nejenom estetickou funkci. Některé z nich nám dokážou zvednout náladu, jiné mohou fungovat dokonce jako čistička vzduchu. Nejlépe vypadají, když jsou splněny všechny podmínky na jejich pěstování. Pokud je rostlina nespokojená, dá vám o tom včas vědět. Podle známek její nespokojenosti, můžete provést vhodné opatření, abyste přispěli k jejímu optimálnímu zdraví.

Pokojové rostliny mají bílé skvrny a pavučiny

Pokud zpozorujete bílé nebo světlé skvrny na svých rostlinách nebo jakési bílé pavučiny na listech, máte co dočinění se sviluškami. Tento drobný škůdce umí způsobit velké škody. Vysává totiž rostlinu, čímž vznikají vysušená místa (nejčastěji listy). Abyste se s tímto problémem vypořádali, je dobré zvýšit vlhkost vzduchu – například tak, že je budete pravidelně postřikovat prostřednictvím láhve s rozprašovačem. Jaká další opatření můžete zavést?

  • Napadenou rostlinu izolujte od ostatních, může se totiž stát zdrojem nákazy všech pokojových rostlin.
  • Můžete vyzkoušet přirozené predátory (zejména u venkovních rostliny), jako jsou berušky, dravé vosičky a další.
  • Můžete použít postřik z cibulového nebo heřmánkového odvaru.
  • Zakoupit můžete i chemické postřiky dostupné v zahradnických centrech.
  • Napadené rostliny důkladně osprchujte a poté je zabalte do průhledného sáčku, čímž vytvoříte vlhké a teplé prostředí, které svilušky zabíjí.
Hnědé listy
Foto: Pixabay

Zbarvení listů je nejčastějším problémem

O problémech nás rostliny nejčastěji informují prostřednictvím svých listů. Zvadlé listy mohou znamenat nedostatek zálivky, uschlé špičky listů mohou být známkou nízké vlhkosti vzduchu. Hnědé či žluté listy, které opadávají, nás mohou upozornit na to, že rostlina je příliš blízko okenní tabule. V zimě hrozí poškození v důsledku zmrznutí, v létě popáleniny od slunce.

Hmyz v zemině na pokojové rostliny

Pokud zpozorujete drobné mušky létající v okolí vaší rostliny, nejedná se jenom o nepříjemný problém. Rostlině může jít i o život! Larvy tohoto hmyzu totiž přežívají v půdě a mohou poškodit kořeny rostlin. Tomuto problému můžete předejít použitím kvalitní zeminy. Jakmile zpozorujete napadení, nechte půdu vyschnout a rostlinu přesaďte. Pro příště může pomoci i vrstva písku na povrchu zeminy.

Nemocný vzhled rostlin

Pokud rostlina vypadá nemocně a má povislé listy, nemusí být na vině nic závažného. Velmi často se jedná o prach usazený na listech vaší rostliny, který blokuje světlo pro fotosyntézu. Jednou za čtyři až šest týdnů otřete listy všech pokojových rostlin vlhkým hadříkem. Menší rostliny můžete též osprchovat (kořenový bal chraňte před příliš velkým množstvím vody).

Zdroje info:

https://www.24garten.de/mein-garten/fuenf-haeufige-probleme-bei-zimmerpflanzen-und-wie-sie-sie-retten-zr-93404609.html

https://www.gardners-eshop.cz/blog-o-pokojovkach/skudci-pokojovych-rostlin/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!