Svídy: dřeviny, které vás svou krásou potěší i v zimě
Některé stromy jsou krásné i v zimě, kdy jiné stromy shodí listy a působí i strašidelně. Mezi tyto krásné stromy patří i svídy (Cornus sanguinea var. viridissima). Po celý rok si totiž udrží zajímavou barvu své kůry. Nejsou přitom náročné na pěstování. Pokud tedy hledáte dřevinu, která bude přitažlivá po celý rok, svídy jsou tou správnou možností.
Co jsou svídy?
Svídy se latinsky označují jako Cornus, v češtině pro ně máme název dřín. Tento strom je naprosto úžasný, protože na jaře a v létě nám poskytuje nádherné květy, na podzim pak plody červené barvy a v zimě můžeme obdivovat zajímavé zbarvení kůry této dřeviny. Některé druhy svídy (jako je například svída krvavá: Cornus sanguinea) můžeme u nás najít také ve volné přírodě. Dostupné jsou mnohé krásné kultivary.
Svídy v květu: Zdroj obrázku Pixabay.com
Svídy jako živý plot
Svídy vydrží častý řez, což z nich činí rostliny vhodné pro živý plot. Některé odrůdy jsou zajímavé také svými listy, které jsou panašované nebo zbarvené dožluta. Zelenolisté odrůdy ale nabízejí svou krásu také poté, co shodí listy. Nové výhonky jsou totiž velmi pestré. Svídy jsou navíc nenáročné, můžete je vystavit polostínu nebo plnému slunci. Poradí si i se suchem. Zelenolisté odrůdy je vhodné prořezávat každý rok, protože poměrně snadno koření – porost se tedy může stát s postupem času neprostupný.
Nenáročná péče
Svídy jsou nenáročné dřeviny. Nejlépe se jim daří v propustné půdě, nicméně si poradí i s jinými typy půdy. Každoroční hnojení nevyžadují, ale jednou za několik let jim můžete dopřát hnojivo pro okrasné dřeviny. Pro krásné dřevo, které vynikne zejména v zimě, je vhodné se každoročně zbavit nejstarších výhonů, které nejsou tak pestré, jako nové dřevo. Starší větve poznáte podle hnědého zbarvení, ale také podle rozvětvení. Mladé výhonky nejsou rozvětvené. Řez je vhodné provádět v předjaří.
Svídy: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!