Světlík lékařský je dobrý nejenom pro zdravý zrak
Světlík lékařský, latinsky Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana náleží do čeledi Orobanchaceae. Běžně se nachází na loukách, pastvinách či polích, nicméně označit ji za pouhý plevel by bylo chyba. Její latinský název lze přeložit jako radost, nicméně nemusíte se bát – nejedná se o rostlinu, která by působila podobným způsobem, jako různé opiáty. Tato rostlina nám ale může přinést radost díky svým příznivým účinkům na lidské zdraví, zejména na zrak.
Historie a názvy světlíku
Již ve 14. století byl světlík používán jako léčivá bylinka. V Anglii, v době královny Alžběty, byl světlík jednou z důležitých ingrediencí pro výrobu vína a piva. Už tehdy se věřilo, že má téměř zázračné účinky na léčbu nejrůznějších neduhů. Nejvíce se ale věřilo, že světlík je prospěšný právě očím. Odtud je přece také jeho název „světlík“, odkazující na světlo. Také v dalších cizích jazycích je toto použití zmíněno. Anglický výraz „eyebright“ přímo souvisí s očima, italský výraz „luminella“ zase odkazuje na světlo a jas.
Foto: Pixabay
Zánět spojivek a jiné oční problémy
I moderní medicína a homeopatie vychází z poznatků, které byly dříve používány v tradiční medicíně. Ve formě očních kapek se používá k léčbě zánětu spojivek. Kromě toho působí také proti rozvoji šedého zákalu a snižuje tlak v oční bulvě. Využívá se také při pálení očí a zhoršeném vidění, a to také v případě, že není možné určit jejich příčinu.
Antioxidační vlastnosti
Světlík se může pochlubit také svými silnými antioxidačními účinky, protože je na tyto látky opravdu bohatý. Antioxidanty mohou pomáhat proti rozvoji natolik vážných onemocnění, jako je například rakovina.
Bezpečnost použití
I když světlík patří mezi byliny, které jsou využívány již celá staletí, stále ještě chybí dostatek studií, které by potvrdily veškerý její potenciál. Z dosud provedených studií vyplývá, že světlík patří mezi velmi bezpečné bylinky, u kterých nehrozí ani předávkování. Jen u velmi malého množství lidí, kteří jsou obzvláště citliví, se projevily vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, otoky, pálení, rozmazané vidění, výtok z očí a další.
Zdroj: https://www.ekologia.pl/kobieta/uroda/swietlik-lakowy-wlasciwosci-dzialanie-i-zastosowanie-swietlika-lakowego,24679.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!