Švédské koblížky semlor: Zkuste si letos připravit tuhle tradiční masopustní pochoutku
Doba masopustu se kromě zabijaček a masových dobrot z nich neobejde ani bez masopustního pečiva na „odlehčení“ masové chuti. O správném odlehčení nemůže však být ani řeč, protože masopustní pečivo bývá většinou smažené a tedy také tučné. Švédské koblížky semlor nejsou výjimkou.
Jiný kraj, jiné chutě
Zatímco u nás to bývají smažené koblížky plněné nejčastěji marmeládou, v cizině mají své vlastní verze. Například ve Švédsku mají koblížky semlor. Ty na rozdíl od našich nejsou smažené, ale pečené. Tučné jsou ovšem také, protože jsou plněné kromě mandlové náplně (nebo marmelády) i pořádnou porcí šlehané smetany. Pokud si tedy chcete letos vyzkoušet jednoduše něco nového, pak se do nich s chutí pusťte. Uvidíte, že toho určitě nebudete litovat.
Peče celý sever
Semlor se v době masopustu pečou pod jinými názvy i v ostatních severských zemích – Norsku, Finsku a Dánsku, ale také v Estonsku, Lotyšsku, na Islandu či Faerských ostrovech a dokonce i v severním Německu. Můžete se dočíst třeba o fettisdagsbulle nebo fastelavnsbolle nebo vēja kūkas, každá země má svůj vlastní výraz.
Koblížek nebo houstička?
Popravdě v dnešní podobě je to spíše bochánek, který se po upečení rozřízne a naplní. Název semlor, v jednotném čísle semla, ale znamená v některých překladech tučný rohlík nebo houska, jinde se jeho název odvozuje od pšeničné mouky (latinsky simila) a v některých zemích jako simlu koupíte i obyčejnou housku. Jejich předchůdcem ale opravdu byla houska podávaná v horkém mléce nebo s máslem.
Švédské koblížky semlor: Foto Pixabay
Moderní verze
V té nejmodernější verzi se dokonce můžete setkat s rolkou. Cílem bylo vytvořit klasický dezert z kynutého těsta s obvyklou náplní, ale ve tvaru, který se snadněji jí, například cestou po ulici.
Kdy si na nich pochutnat
Původně se semlor podávaly jako slavnostní dezert na masopustní úterý, tedy konec masopustu a začátek půstu. Některé názvy proto v překladu znamenají „tučná úterní houska“. Nyní, kdy se postní období většinou tak přísně nedodržuje, se s nimi potkáte prakticky od začátku masopustu až do Velikonoc.
Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/2580-znate-svedske-koblizky-semlor-tuhle-masopustni-dobrotu-s-mandlovou-naplni-a-vuni-po-kardamomu-si-zamilujete/
https://en.wikipedia.org/wiki/Semla, https://budejovice.rozhlas.cz/tradicni-masopustni-koblihy-moderni-koblizky-a-bozi-milosti-7051028
Švédské koblížky semlor: Náhledové foto Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)