Švábi v domácnosti: Lze to zvládnout i bez profesionálů
Když se vysloví jen slovo šváb, většina z nás se doslova otřepe! A není se vůbec čemu divit! Vždyť tento hmyz dokáže přímo ohrozit lidské zdraví. Je totiž schopen přenášet jednak nemoci a jednak také parazity, a to nejčastěji roztoče. V neposlední řadě je i vcelku solidním producentem nepříjemného zápachu a dokonale zničí potraviny. A co teprve alergie na šváby? Bohužel dnes šváby najdeme po celém světě, a tak se vyplatí o nich znát alespoň základní informace.
Šváb obecný jako vzácnost
Možná vás to udiví, ale šváb obecný je v současné době vcelku vzácnou záležitostí. Hojně se setkáváme spíše se švábem hnědopruhým, který je latinsky označovaný jako Supella longipalpa. Skoro pokaždé se ale spíše jedná o rusa domácího. Blattela germanica, jak je latinsky označován, se vyskytuje úplně nejčastěji. To ale nemění na situaci nic, je také neskutečně nepříjemný a bývá zdrojem mnohých nemocí.
Život švába
Všechny zmiňované druhy hmyzu mají rády tmavší, teplejší a samozřejmě i vlhčí prostředí. Potkat se s nimi lze bohužel ve spoustě místností. Pokud se tak stane někde v posezení mimo dům, případně ve vytápěném skleníku, situace je nepříjemná, ale lze vydržet. V obývacím pokoji, koupelně a třeba v dětském pokoji už tento hmyz v žádném případě tolerovat nelze. Do interiéru se nejčastěji dostanou v podobě elektroniky a různých zavazadel, která se nacházela v zamořených místech. Rus žije v noci a je to všežravec. Slupne si na jakýchkoli potravinách, ale i na papíru či kožešinách. Bez potravy ale bohužel vydrží až po dobu 6 týdnů. Rus má jiný cyklus vývoje než šváb, ale jeho chování je skoro stejné.
Čísla hovoří jasně
Inkubační doba u vajíček rusů se pohybuje od 2 do 5 týdnů. Poté se vyvíjí nymfy o délce 2 až 10 mm. Jde o stádium trvající při teplotě 30 °C cca 40 dnů. Při nižších teplotách je o něco delší. Dospělý jedinec se doroste cca maximálně 1,5 cm. Samice švába umí vytvořit až 11 ooték po 16 vajíčkách. Doba inkubace se pohybuje od 37 do 74 dnů.
Jak zlikvidovat šváby a rusy?
Pokud vše podchytíte na počátku, máte do jisté míry vyhráno. Pomocí papírových monitorů si zjistíte, oč se jedná. Všechno je zapotřebí uklidit, a to i sebemenší zbytky potravin. Poté se nanese insekticidní gel na místa v puklinách stěn u prostupů rozvodů a do škvír v podlahové ploše. Po 6 až 8 týdnech se nástraha líčí znova. Kontrola se provádí opět papírovými monitory. Při vyšším výskytu je nezbytná přítomnost profesionálů.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.