Švábi přežijí i s useknutou hlavou
Většina živých organismů se nedokáže bez hlavy obejít. Když si vezmeme jen samotného člověka. Možná trochu morbidní představa, nicméně reálná. Hlava je pro lidskou bytost nezbytná a nelze bez ní přežít. Člověk bez ní nedokáže přijmout potravu, díky nosu a ústům dýcháme. Navíc po oddělení hlavy od trupu dojde k masivní ztrátě krve a poklesu krevního tlaku. K srdci neprodej dostatek kyslíku. Zapomenout ani na smyslové orgány. U švábů je tomu jinak.
Šváb přežije i několik týdnů
A nečiní mu to větší problémy. Entomolog Joseph Kunkel popsal pro Scientific American, proč tomu tak je. Odborník na výzkum švábů hovořil hlavně o tom, že švábi nemají na rozdíl od lidí krevní tlak. Ani krevní řečiště se tomu lidskému nepodobá. Disponují otevřeným systémem, v němž je mnohem menší tlak.
Šváb: Zdroj obrázku Pixabay.com
Umí se poučit
Švábi patří mezi velmi poučné živočichy. Pokud se některému z nich usekne hlava, dojde k zatažení krku a na nějaké nekontrolované krvácení můžete zapomenout. Stejně tak nebudou mít potíže ani s příjmem kyslíku. Jejich tělo je totiž vybaveno průduchu v každé z částí. Průduchy na hlavě jsou důležité, ale ne až tolik. Nahradí se zbylými. Distribuce kyslíku navíc není ovládána mozkem.
Kdy šváb skutečně zemře?
Podle zmiňovaného entomologa až v momentu, kdy jej něco sežere. Jinak se také stává, že ho v takovém zuboženém stavu napadne nějaký virus nebo bakterie. Pak umírá. Zajímavé závěry zkoumání švábů má také entomolog Christopher Tipping. Ten se věnuje výzkumu na Delaware Valley College v Doylestown. Sťal již spousty švábů. Pozoroval, že jejich hlava dokázala žít ještě vcelku dlouho poté, co byla sťata. Dokud měla energii. Jinak švábi dokážou přijímat informace jen celým svým tělem, naučit se něco nového zvládnou jen tehdy, jsou-li vcelku.
Šváb: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.