Sušené švestky: Jaký je nejlepší způsob sušení?
Kromě jablek a hrušek na podzim dozrávají i švestky, které jsou nedílnou součástí každé české kuchyně. Jsou navíc velmi chutné a taky zdravé. A abychom si švestky mohli vychutnávat po celou zimu, je třeba je nějakým způsobem uchovat. Proto několik rad v dnešním článku bude věnováno právě sušeným švestkám a dáme taky tip, jak využít pecky z vyloupaných švestek.
Ještě než se rozhodnete sušit
Švestky jsou sice chutné a zdravé, ale taky mají tu nevýhodu, že když už se urodí, je jich najednou opravdu hodně a nastává problém s co nejrychlejším zpracováním, aby neshnily. Jedním ze způsobů uchování je sušení švestek. Je to sice zdlouhavější proces než u jiného ovoce, ale výsledek stojí za to. Nejčastěji se švestky suší dvěma způsoby: v sušičce nebo v troubě. U obou způsobů je nutné k sušení vybírat opravdu zralé švestky bez hniloby nebo nějakého jiného poškození. Švestky se nejčastěji suší neoloupané a vcelku, ovšem vždy omyté a osušené. Jestliže chcete švestky sušit rovnou bez pecek, jako nejjednodušší způsob se plod naříznout a pecku vytáhnout než krájet plody na poloviny, alespoň dle dosavadních zkušeností. Pokud se přece jen rozhodnete pro sušení rozpůlených švestek, sušte je slupkou dolů.
Sušení švestek v troubě
Jedním ze způsobů, jak už jsme zmínili, je sušení švestek v troubě. Ideální je trouba horkovzdušná s odsáváním páry, pokud troubu s odsáváním páry nemáte, nechejte pootevřená dvířka, aby mohl vlhký vzduch ven. A nyní k samotnému sušení, na plech rozložíte pečicí papír a na něj naskládáte švestky, ideálně tak, aby nebyly těsně u sebe. Nejdříve sušte švestky při 50 °C pět hodin. Na dalších pět hodin, sušení přerušte a nechte švestky v troubě zchladnout. Po pěti hodinách odpočinku začnete druhou vlnu sušení, a to při teplotě 70 °C po dobu dvanácti hodin. Poté zase nechte švestky na pět hodin odpočinout. Nakonec švestky dosušte při teplotě 65 °C. Dosušení bude trvat tři hodiny a půl hodiny před koncem ještě švestky poroste studenou vodou, aby byly hezky lesklé. Sušení není dobré se snažit jakkoliv urychlit, může se vám totiž stát, že sušení ve vyšších teplotách než 85 °C budou ve výsledku švestky přesušené a tvrdé.
Sušení v elektrické sušičce
Druhým možným způsobem sušení švestek je využití elektrické sušičky ovoce a hub. Sušiček ovoce najdete na trhu spousty, ale nejlepší jsou ty, které umožňují ovládat teploty sušení. Většina sušiček má nízkou výšku pater na sušení, takže se tam celé švestky nevejdou a je nutné je rozpůlit. Postup sušení je pak stejný jak v troubě. Po sušení nechte švestky vždy hodinu vychladnout a odpočinout. Delší doba se nedoporučuje, aby švestky nenatáhly vlhkost ze vzduchu z okolí. Po zchladnutí je nejlepší, stejně jako u jiného ovoce, uskladnit švestky ve sklenicích nebo vzduchotěsných nádobách. Sušené ovoce mívá trvanlivost jeden až dva roky podle toho, kde je uskladňujete. Někteří dokonce doporučují usušené ovoce ještě zamrazit, a tím prodloužit trvanlivost. A pokud jste švestky na začátku vypeckovali, určitě pecky nevyhazujete, mohou se hodit k podzimní výzdobě nebo jako nahřívací vychytávka. Stačí, když povlak z polštáře naplníte peckami ze švestek, nahřejete a nakonec použijete k nahřívání jakékoliv části těla.
TIP: Pokud vám chutnají sušené švestky, tak vyzkoušejte i tyto další recepty na konzerování švestek. Díky nim si vaše oblíbené ovoce budete moci vychutnat po celý rok.
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.