Sušené houby jsou skvělé: Babky raději nesušte, důvodem je hubožer

Hřib žlutomasý

Milujete sbírání hub a rádi si počkáte na dobu, kdy budou růst babky? Aby ne, vždyť tyto menší houby rostou doslova v kolech. Plný košík tak můžete mít klidně i během několika málo minut. Přesto se u těchto hub vyplatí být na pozoru. Může je totiž napadnout nedohub zlatovýtrusý, který v případě pozření člověkem může způsobit závažnou otravu. Jak to tedy vlastně s touto parazitickou houbou je a proč by se babky neměly sušit?

Hubožer prostě požírá houbu

Termín hubožer pochází ze slovenštiny a označuje právě zmiňovaného nedohuba zlatovýtrusého. Ten je u nás označován také jako prašnička zlatožlutá. Jde o parazitickou vřeckovýtrusnou houbu, jež dokáže vytvořit na samotném hříbku bělavý povlak, který se zbarví až do žlutohněda. Plodnice se postupně rozkládá, nicméně u samotného procesu nechybí spousta různých mikroorganismů a látek, jež jsou pro zdraví člověka toxické. Napadené plodnice se tak nesmí konzumovat. Nedoporučuje se ani vykrajování postižených míst.

Hřib žlutomasýHřib žlutomasý: Foto Radek Štěpán

Kde a kdy se nedohub vyskytuje?

Nedohub napadá hřibovité houby od června až do listopadu. Nejraději má pochopitelně vlhké plodnice hřibu žlutomasého neboli babky. Jinak se s ním lze ale také setkat u kořenovců a čechratek. Babky se neřadí mezi ty nejkvalitnější houby, nicméně když už v lese jsou, málo jich nebývá.

Sběr mladých plodnic jako samozřejmost

Pokud jste zvyklí babky sbírat, určitě berete jen ty mladé. Starší plodnice se vyznačují především popraskaným kloboukem. Tyto prasklinky mohou být napadené právě nedohubem. Starší plodnice tedy nebrat.

Hřib žlutomasýHřib žlutomasý: Foto Radek Štěpán

Sušení babek bývá problematické

Jde totiž o houby, které jsou často hodně nasáté vodou. Tím pádem probíhá sušení mnohem delší dobu. Často to nezvládne ani sebelepší sušička. Parazitický nedohub tak může dál růst a vytvářet jedovaté mykotoxiny. Otrava pak může být velmi nepříjemná. Projevuje se zpravidla po nějakých 4 až 6 hodinách a příznaky jsou klasické, jedná se o průjem, zvracení a silné bolesti břicha.      

Zdroje info: Autor, https://www.houby-rostou.cz/nedohub-houba-wiki-atlas-hub/

Hřib žlutomasý: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.