Sůl je nad zlato – a poradí si i s nepříjemnými druhy plevele
V boji proti plevelu můžete využít i látky, které máte doma. Sůl je v každé domácnosti. A skutečně je možné použít ji k hubení plevele. Stačí si z ní připravit roztok, který aplikujete přímo na plevel, který chcete zahubit. Sůl je možné zařadit mezi netoxické herbicidy. Při jejím používání je ale i tak zapotřebí opatrnosti, protože sůl si nevybírá a ničí všechny zasažené rostliny.
Sůl může i škodit
I když se jedná o levný prostředek na hubení plevele, který má každá domácnost doslova na dosah ruky, je důležité uvést i možná rizika. Při aplikaci je třeba zasáhnout pouze ty rostliny, které chcete zahubit. Příliš mnoho soli může negativně ovlivnit stav půdy. Proto po soli sahejte jenom na místech, kde roste pouze plevel a nebude vám vadit případná kontaminace půdy. Nabízí se například plevel vyrůstající ze spár dlaždic či betonových chodníčků.
Sůl jako vrah plevele
Jakým způsobem sůl zabíjí plevel? Pokud na rostliny aplikujeme sůl, způsobíme tím jejich dehydrataci. Vnitřní vodní rovnováha je natolik narušená, že dochází k odumření nadzemní části rostliny. Pokračujeme-li v postřiku i nadále, můžete dojít též k dosažení soli ke kořenům. To odstraní celou rostlinu. Protože je sůl rozpustná ve vodě, je dobré ji aplikovat jako solný roztok, který se ostatně do rostlin i lépe vstřebává.
Přírodní herbicid
Sůl můžeme považovat za velmi účinný herbicid, který je ale toxický pro všechny rostliny. Pokud si chceme připravit solný roztok k postřiku rostlin, pak stačí smíchat vodu a sůl: jeden díl soli a dva díly vody. Pokud aplikujete v místech, kde vám nevadí kontaminace půdy (spáry dlažeb apod.), můžete použít i silnější roztok soli. Pamatujte si, že množství soli, kterou na půdu použijete, časem ovlivní hodnotu pH půdy, která se může stát až sterilní. Proto je dobré aplikovat slanou vodu přímo na listy plevele (ne na kořeny).
Použít můžete také ocet
Podobnou práci jako sůl vám zajistí též ocet. Je o něco méně účinný než sůl. Obsah kyseliny octové je to, co zabíjí rostliny. Všechny rostliny. Proto i s jeho aplikací musíme být opatrní, abychom nezasáhli také ty rostliny, které chceme na zahradě ponechat. Používání octa může změnit rovnováhu pH půdy a ovlivnit růst budoucích rostlin.
Vroucí voda – nejjednodušší herbicid
Někteří zahradníci se spoléhají na nejjednodušší možnou metodu – zalití plevele vroucí vodou. Skutečně tím můžete vyřešit nepříjemné shluky plevele v zahradním záhonu. Vroucí voda nemá žádné vedlejší účinky na půdu. I zde je třeba být opatrní při aplikaci. Pokud vroucí vodou polijete i rostliny, které chcete pěstovat, pravděpodobně dojde k jejich úhynu.
Zdroje info:
https://www.thespruce.com/killing-weeds-with-salt-5080243
https://www.manomano.co.uk/advice/how-to-use-salt-to-kill-weeds-9180
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!