Sukulenty poslouží i jako obraz: návod krok za krokem
Sukulenty jsou rostliny, které nejsou příliš náročné na péči. A proto se dají využít i do různých dekorací, včetně obrazů. Díky tomu můžete získat vertikální formu zahrady, která vydrží. Sukulenty totiž rostou pomalu a vyžadují jen málo vody. Navíc si je můžete pořídit ve spoustě barvách a tvarech. Jsou tedy jako stvořené pro vytvoření jedinečného designu. Jak na obraz ze sukulentů?
Sukulenty jako obraz
Pokud chcete vytvořit svůj živý obraz, budete potřebovat následující:
- Sukulenty – jejich množství podle toho, jak velký bude váš obraz. Vyberte si sukulenty různých tvarů, velikostí a barev, aby byla zajištěna rozmanitost. Tyto sukulenty by ale měly mít podobné požadavky na zálivku a světlo.
- Zemina vhodná pro sukulenty – ideálně směs víceúčelového kompostu a perlitu.
- Rám krabice – ideálně dřevěné.
- Pletivo – dle velikosti vašeho rámu.
- Pytel na odpadky – poslouží na vyložení rámu.
- Tavná pistole s náplněmi.
- Oboustranná lepicí páska.
- Nůžky.
Příprava rámu
Rám bude sloužit jako jakási „nádoba“ na sukulenty. Pokud máte rám i se dnem, máte výhodu – vrstva zeminy by měla mít tak 3 cm, což je hloubka této nádoby. Pokud dno nemáte, přilepte ho tavnou pistolí (postačí tenká deska ze dřeva či dřevotřísky). Na dno rámu naneste oboustrannou lepicí pásku, která zajistí pytel na odpadky. Ten následně přilepte a veďte jej ven přes okraje rámu. Pytel zkraťte podle potřeby – měl by být veden až k zadní straně rámu. Zde je přilepte další páskou a na horní stranu přiložte pletivo, které zajistěte tavnou pistolí. Takto jste vytvořili základní nádobu, která je „přikrytá“ pletivem (dráty nesmí přečnívat přes okraj – zahněte nebo zastřihněte je).
Připravte sukulenty
Sukulenty můžete použít jaké vás napadnout. Můžete použít dceřiné rostliny, které vyprodukovaly vaše rostliny nebo si odebrat řízky ze stávajících rostlin. Odebírání řízků je velmi snadné – sterilními nůžkami nebo nožem odřežte stonky sukulentů dlouhé 2,5 až 5 cm. Spodní listy odstraňte. Nechte je zaschnout několik dnů na tácu – uříznuté konce ztvrdnou a vytvoří tenkou vrstvu buněk, která později v půdě zakoření.
Přidejte půdu
Do rámu nyní můžete nasypat půdu. Pletivo může práci trochu znesnadňovat, sypte ji tedy pomalu a pravidelně urovnávejte. Použijte směs připravenou v poměru 1:1 z víceúčelového kompostu a perlitu. Mezi horní částí půdy a pletivem nechte malou mezeru – bude vyplněna, jakmile do ní vložíte sukulenty. Na půdu rozložte své sukulenty – zatím si jen vyzkoušíte, jak by rám mohl vypadat, až bude hotový. Jakmile najdete ideální rozložení, můžete se pustit do sázení. Tužkou nebo nějakou tyčinkou udělejte do půdu díru, kam umístíte sukulent. Listová růžice spočívá na horní části mřížky. Klidně nechte mezery mezi jednotlivými rostlinami – ty se vyplní, jak sukulenty porostou.
Saďte sukulenty
Nejprve vysaďte větší sukulenty a pokračujte k těm nejmenším. Poté udržujte své umění položené jako květináč, protože sukulenty musí zakořenit. Nesvědčí jim přímé sluneční světlo. Po dvou týdnech už by měly zakořenit, což je období, kdy už je můžete zavěsit svisle. První dva týdny nezalévejte, poté jako zálivku použijte vodu v rozprašovači nebo své umění sejměte ze stěny a zalijte položené. Protože nemáme drenážní otvory, s vodou to nepřehánějte. Sukulenty jí koneckonců nepotřebují mnoho!
Zdroje info:
https://littleterracedhouse.com/2019/08/26/how-to-make-a-succulent-box-frame-planter/
https://www.bhg.com/gardening/container/plans-ideas/make-a-living-succulent-picture/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!