Sukulenty hynou: zde jsou nejčastější důvody a rady, jak se tomu vyhnout
Mohlo by se zdát, že není nic jednoduššího na pěstování, než sukulenty. Pravdou je, že tyto rostlinky vám leccos odpustí. Mají ale určité hranice, které nesmíte překročit. Pokud patříte k lidem, kterým uhyne i kaktus, pravděpodobně se dopouštíte jedné z následujících chyb. Vězte, že méně je někdy více. Sukulenty patří mezi rostliny, které jsou zvyklé na drsné podmínky. Při jejich pěstování se právě o tyto podmínky musíte opírat.
Příliš sukulenty zaléváte
Sukulenty milují suchý vzduch, suchou půdu a vystačí si jen s minimem vody. Pokud tedy chcete, aby správně rostly, nesmí stát nikdy ve vodě! Jedním z nejčastějších důvodů, proč sukulenty hynou, je právě nadměrná zálivka. Mezi jednotlivými zálivkami proto nechte půdu důkladně vyschnout. Měli byste je pěstovat v nádobách s drenážními otvory, aby měla přebytečná voda kudy odtéct.
Příliš hluboký květináč
Pěstování v příliš hlubokých nádobách může být pro sukulenty likvidační. Vezměte si místa, na kterých běžně rostou: často to jsou skály. To je také důvod, proč většina sukulentů má pouze mělké kořeny. Pokud se vám tedy zdá, že vaše sukulenty neprospívají, a zaléváte je správně, právě hluboký květináč může být příčinou. Substrát totiž obvykle velmi rychle propouští vodu – a to obvykle rychleji, než ji stihnout nasát kořeny. Je lepší pěstovat sukulenty raději v různých malých květináčích, než je nacpat do jednoho obrovského.
Sukulenty nemají dostatek světla
Velmi častou chybou je také nedostatek světla. Přitom se jedná o jeden z nejzákladnějších požadavků. Někdy proto postačí, když svůj květináč přesunete na místo, kde je větší přístup ke slunečním paprskům. Ideální je, aby se sukulentům dostalo více než 6 hodin světla denně. Vyhněte se místům, kde je průvan (i ten z klimatizace).
Příliš mnoho rostlin na jednom místě
Někdy se ve snaze o vytvoření té nejkrásnější kompozice dopustíme toho, že rostlinám spíše ublížíme. I sukulenty potřebují pro svůj růst dostatek prostoru. Pokud se proto rozhodnete vytvořit si takovou kompozici, ponechte mezi jednotlivými sukulenty místo alespoň 5 cm. Jestliže vám tento prostor mezi sukulenty vadí, můžete ho vyplnit kameny nebo pískem.
Jasně zelené sukulenty jsou vhodné pro začátečníky
Pokud se sukulenty teprve začínáte, měli byste si vybrat pokud možno ty, které mají svěže zelenou barvu. Ty mají totiž obvykle mnohem méně nároků na pěstování než sukulenty jiných barev. „Barevné“ sukulenty je nejlepší pěstovat venku, kde jsou podmínky bližší jejich přirozenému prostředí.
Zdroje info:
https://thehomespunhydrangea.com/5-reasons-your-succulents-are-dying-and-how-to-help/
https://www.prozeny.cz/clanek/10-duvodu-proc-vam-doma-hynou-kytky-21845
Foto: Pexels
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!