Stromek coby neodmyslitelný symbol Vánoc: Živý vs. umělý
Je tu doba, kdy většina přemýšlí nad volbou vánočního stromečku. Zdánlivě jednoduchá volba však v sobě skrývá mnohem více. Otázkou je, zda živý nebo umělý. Domníváte se, že umělý je šetrnější volbou k životnímu prostředí? Jak se správně starat o přírodní stromek doma, aby vám vydržel?
Výběr vánočního stromku by měl být nejen na základě vaší preference, ale také v rámci dopadu na životní prostředí. Poslední dobou byl doslova hitem umělý stromek, jenž byl prezentován jako šetrnější varianta k životnímu prostředí. Jenže skutečnost je jaksi jiná. Pro který stromek se letos rozhodnout? V tomto směru pomocnou ruku nabízí i různé platformy mající nástroje pro výpočet a správu uhlíkových stop, což tak umožňuje lépe chápat jejich dopad na životní prostředí a zároveň šířit osvětu pro lepší informovanost a vaše správné rozhodnutí.
Umělý stromek aneb vyšší uhlíková stopa, avšak výhodné opakované použití
Umělý stromek má výrazně vyšší počáteční uhlíkovou stopu. Dá se říct, že stromek vyrobený z umělé hmoty škodí přírodě, a to jak při samotné výrobě, tak i při likvidaci. K tomu jsou plastové vánoční stromky často převážené z jiné části země, což přírodě zrovna také neprospívá. Tento negativní dopad lze do značné míry vyrovnat jeho dlouhodobým a opakovaným používáním.
Živý stromek znamená menší uhlíkovou stopu, pozor na jeho zpracování
Živý vánoční stromek je přírodním produktem, který při správné likvidaci efektivně poslouží jako neškodný zdroj energie, krmivo pro zvířata v lese, ZOO, nebo jako mulč v zahradě. Stromky, které se prodávají na Vánoce, jsou pěstované v místních školkách a jsou ekologicky šetrnější variantou. Před Vánoci lesníci provádí právě prořezávky mající vliv na zlepšení zdravotního stavu lesa, jakožto zvýšení stability porostu. Pokud si koupíte živý stromek, neznamená to, že škodíte přírodě.
Foto: Pixabay
Péče o stromek, aby déle vydržel
Aby vám koupený živý stromeček déle vydržel, je třeba si dát pozor na skokovou změnu teploty. Na změnu podmínek reaguje shazováním jehličí. Péče o řezaný stromek začíná pomalou aklimatizací. Po zakoupení je ideální mít stromek stále venku. Pár dní před Vánoci ho přemístit do chladné a světlé chodby. Řezaný stromek nechte doma po ozdobení tak dlouho, jak vydrží. Nezapomeňte ho po přemístění do místnosti pořádně zalít a pokud možno vypněte topení v interiéru, ve kterém má zůstat. Stromek zalévejte pouze studenou vodou.
Náhledové foto: Pixabay