Stříhání a řízkování levandule: nikdy ne do dřeva! Množení je snadné

Levandule

Na konci července a začátku srpna obvykle nastává čas odstřihnutí květů levandule. Postup je jednoduchý: pomocí nůžek odstřihněte všechny květy až k úrovni lístečků, které vyrašily na jaře. Kromě květů pak sestříhejte i ostatní výhonky levandule, a to do stejné délky, jako květy. Tímto způsobem můžete docílit dobrého stavu své rostliny, takže se napřesrok se budete těšit bujnému růstu. U stříhání levandule existuje jedno důležité pravidlo: nestříhejte až do dřeva. To byste se totiž připravili o květy v následujícím roce.

Ochrana levandule před zimou

Právě tento letní střih může být tím posledním, co se svou levandulí v letošním roce uděláte. Pokud ale máte obavy, jak zvládne rostlina zimu, tak ji přikryjte přes zimu smrčím, což jí pomůže zajistit stabilnější teploty. Levandule pěstované v květináči na zimu přeneseme na takové místo, aby nedošlo k jejímu zmrznutí. Na jaře je třeba provést další střih, opět se vyhýbáme dřevnatým částem rostliny.

Levandule
Foto: Unsplash

Rozmnožování levandule

Z jedné zavedené rostlinky můžete získat celý záhon! Množení levandule není nijak složité a existuje spousta způsobů, jak to můžete udělat. Navíc k tomu můžete využít pravidelnou péči o své stávající levandule. Nejlepší období na množení levandule je na jaře, ale je možné pustit se do toho kdykoli v průběhu roku, když nehrozí mrazy. Udělat to můžete některým z následujících způsobů.

Řízkování

Odstřihněte z rostliny řízky dlouhé 10 až 15 cm. Ze spodní třetiny každého řízku odstraňte všechny listy. Poté tuto spodní část namočte do stimulátoru růstu kořenového systému. Zapíchněte řízky do zeminy, kterou jste naplnili nádobu. Dejte na přímé sluneční světlo a udržujte půdu vlhkou. Po dvou až třech měsících se vyvinou dostatečně silné kořeny, abyste mohli rostlinu přesadit ven nebo do květináčů po jedné rostlině.

  • Je dobré udělat to na jaře – od začátku až do konce tohoto období.
  • Vyberte si nekvetoucí řízek, který bude svou energii směrovat k vytvoření kořenů a ne do květů (avšak je možné to udělat i s kvetoucím stonkem).
  • Je dobré udělat do půdy důlky, do nich teprve vložit stonky, protože tímto způsobem z nich nesetřete stimulátor růstu. Poté stonky zahrňte zeminou.
  • Pokud nemáte stimulátor růstu, můžete použít i mletou skořici.

Množení na vodě

Levanduli můžete rozmnožit i bez zeminy. Řízky, jejichž spodní části jste zbavili listů, dejte do nádoby s vodou (ideálně průhledné, ať můžete kontrolovat růst kořenů). Vodní hladina se nesmí dotýkat listů, protože to podporuje hnilobu. Vodu je dobré čas od času vyměnit, abyste minimalizovali riziko hniloby. Tato metoda není tak spolehlivá, jako množení levandule v půdě.

Ze semínek

Množení je možné i ze semínek. Ta si doma předpěstujte – trvá to asi 5 týdnů. Půda nesmí nikdy vyschnout, je dobré ji zalévat lahví s rozprašovačem. Pak vysaďte na záhon ve sponu 30 x 50 cm.

Hřížením

Pokud už doma levanduli máte, můžete si ji rozmnožit i hřížením. Ohněte jeden z výhonků a přihrňte jej hlínou. Zajistěte, aby se výhonek z hlíny neuvolnil. Ten po čase zakoření. Pak jej můžete odstřihnout a přesadit na místo, kde chcete novou rostlinu. Výsledek není zcela jistý, optimální jsou výše uvedené metody.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/prave-je-cas-na-strihani-a-rizkovani-levandule.html

https://www.aliikulalavender.com/how-to-propagate-lavender/

 Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!