Stříhal obyčejný keř a skončil vážně popálený – je přitom opravdu užitečný a na zahradách ho přibývá
Stříhal obyčejný keř a skončil vážně popálený – je přitom opravdu užitečný a na zahradách ho přibývá. Fíkovník neboli fíkus (ano, i tak mu někteří zahradníci říkají) je oblíbenou zahradní rostlinou díky svému bujnému olistění a schopnosti růst téměř v jakýchkoliv podmínkách.
Sladké plody jsou pak už jen příjemným bonusem (tady je třeba podotknout, že opravdu záleží na odrůdě, kterou si pořídíte – už jsem z českých zahrad ochutnala jak naprosté sladké skvosty, tak i unylé a skoro až nedobré nic). Péče o fíkovník však nemusí být tak jednoduchá, jak to na první pohled vypadá.
Pozor na stříhání fíkovníku
Fíkovníky vylučují bílou mléčnou látku zvanou latex. Ačkoli se může zdát, že je neškodná, může tento latex při kontaktu s kůží (zejména při následném vystavení slunečnímu záření), způsobit vážné popáleniny a podráždění kůže. Jeho míza totiž obsahuje sloučeniny, které za určitých podmínek reagují s UV zářením a způsobují fytofotodermatitidu – zánětlivou kožní reakci, která může vést k popáleninám druhého stupně.
Foto: Pixabay
Jak se to projevuje? Obvykle se na kůži vytvoří červené skvrny, které se později změní v bolestivé puchýře. Může jít o tak silné popáleniny, že mohou při lékařské diagnostice klidně dosáhnout až druhého stupně.
Jak rozpoznat a ošetřit popáleniny od fíkovníku
Pokud máte podezření, že jste se dostali do kontaktu s mízou fíkovníku, je důležité jednat rychle. Prvním krokem je důkladné omytí postiženého místa vodou a mýdlem, abyste odstranili veškerou mízu. To může pomoci minimalizovat reakci, i když ne vždy je možné jí zcela zabránit.
Pokud dojde k vystavení slunečnímu záření a reakce se projeví, může se během několika hodin objevit pálení, svědění a zarudnutí. V závažných případech se mohou vytvořit puchýře a hojení kůže může trvat i několik týdnů. Pomohou vám volně prodejná antihistaminika a hydrokortizonové krémy mohou pomoci zmírnit svědění a otok, ale pokud je reakce závažná, je nejlepší poradit se s odborníkem. Ten vám může předepsat silnější lokální léčbu nebo dokonce perorální léky na zmírnění zánětu a prevenci infekce u závažnějších popálenin. A pro jistotu vždy u fíkovníku používejte ochranné pomůcky.
Zdroj: https://www.citrus-shop.cz/blog-souteze/fikovnik-fikovnik-smokvon, https://www.olivymatej.cz/Fikovniky-c4_8_2.htm
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)