Stříbřitá skalnička, kterou uplatníte v kuchyni – smil italský
Zahrádky, které v sobě spojují dekorativní i užitkovou funkci jsou v poslední době velmi v módě. A totéž lze říci i o skalkách. Vždyť řada bylinek poroste i v těchto ztížených podmínkách zcela bez potíží. Platí to například o smilu italském.
Dodnes není jisté, odkud smil italský (Helichrysum italicum) přesně pochází. Někteří mu za vlast přisuzují Turecko, jiní třeba slunné svahy jižní Francie nebo dokonce Kavkaz. Jedno je však jisté – pod přezdívkou maggi se velmi rychle rozšířil do celého světa. A svůj podíl na tom bude zcela jednoznačně mít i jeho jednoduché pěstování.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Smil lze pěstovat na záhonku i v květináči
V květinářství vás obvykle upoutá na první pohled. Jeho listy i stonky jsou totiž stříbřité, pokryté jemnými chloupky. A pokud mu to dovolíte, vykvete na počátku léta vysokým do tmavě žluta vybarveným květenstvím. Mnohdy jsou dokonce květy smilu ceněny více, než jeho listy. Získává se z nich totiž éterický (alias esenciální) olej, který patří k nejdražším na světě.
Zalíbí se mu všude, kde je sluníčko a dobře propustná půda. A nezáleží na tom, zda se ho rozhodnete pěstovat na záhonku nebo na okenním parapetu. Nevadí mu ani mírně kyselý substrát. Dávat si pozor musíte jen na zálivku. Smil italský totiž nesnáší přemokření, velmi rychle poté podléhá plísni šedé a hnilobě kořenů.
Zalíbí se mu dokonce i tam, kde by jiné bylinky rostly jen velmi neochotně. Například na svazích. To z něj činí (spolu s jeho suchomilností) ideální bylinku do skalek a suchých záhonů. Zalévat potřebuje opravdu jen ve velmi suchých obdobích roku. Smil vám v rozhodování pomůže – když lehce svěsí listy, je právě ten pravý čas na zálivku. Vždy platí, že je lepší zalévat ho málo a častěji, než k němu jednou za čas vylít plnou konev. V tomto ohledu je pěstování na záhonu o něco jednodušší – přebytečná voda má totiž vždycky kam odtéct.
Měli byste vědět: při přelévání je smil italský náchylný k plísni šedé. Toto riziko lze významně eliminovat, pokud ho zasadíte na záhon, situovaný na přímém slunci.
Další použití smilu italského
Ale smil nemusí sloužit jen jako dekorace skalky. Naložte ho do oleje a rázem získáte obdobu oblíbeného maggi – byť někomu jeho chuť připomíná spíše kari. Celé listy lze použít do vývarů nebo omáček, a ty pokrájené nadrobno zase dochutí nejrůznější zeleninové směsi, teplé saláty apod. Dokáže rovněž pomoci s trávením těžkých jídel, což oceníte zejména u tučného masa nebo hub, s jejichž chutí se navíc skvěle snoubí.
A dekorativní listy a zejména květenství smilu lze také nasušit, v suché vazbě vydrží opravdu dlouho.
Zdroj náhledového obrázku: VARŠ
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)