Stonky rajčat mohou naznačit problémy: nevšímejte si pouze plodů

Stonky rajčat

Často si všímáme problémů s listy nebo problémů, které se vyskytují přímo na plodech. A stonky rajčat obvykle opomíjíme. To ale není dobře, protože právě stonky jsou hlavním transportním systémem, který spolu s kořeny udává zdraví celé rostliny. Čeho bychom si na stoncích měli konkrétně všímat se dočtete v tomto článku.

Stonky rajčat mají hnědé skvrny nebo pruhy

Pokud na jakékoli části rostliny rajčat objevíte hnědé nebo černé skrvny či pruhy, s největší pravděpodobností se jedná o plíseň rostliny. Takovéto skvrny na stoncích jsou obvykle léčitelné. Nejčasněji se jedná o tyto dva problémy:

  • Čerň lilková (Alternaria solani), která způsobuje onemocnění známé jako alternariová skvrnitost rajčete. V tomto případě se tmavě hnědé až černé skvrny vyskytují na všech částech rostliny (včetně stonku). Abychom se jí zbavili, stačí aplikovat fungicid určený právě na toto onemocnění na všechny napadené části rostliny.
  • Pozdní plíseň na rajčatech je mnohem nebezpečnější. Její řešení rozhodně není jednoduché a v celé řadě případů se nevyhnete tomu, že musíte vytrhnout celou rostlinu (a zlikvidovat ji, protože do kompostu nepatří, mohla by infikovat další rostliny). Tmavě černé až fialové skvrny se v tomto případě šíří z listů na stonky.
Rajčata
Foto: Unsplash

Rakovina rajčat

Tento problém by vás rozhodně měl postavit do pozoru. Rakovina vypadá spíše jako léze než změna barvy. Bohužel nemáte možnost své rostliny zachránit. Je dobré je ze záhonu odstranit a zlikvidovat, abyste zabránili šíření nemoci. Vzhled rakoviny se může lišit v závislosti na tom, o jaký typ se vlastně jedná. Někdy jsou to tmavé léze, někdy jde o tmavé skvrny nebo pruhy na těchto lézích.

Stonky rajčat mají hrboly

Bílé nebo hnědé hrbolky na stoncích rajčat bychom mohli přirovnat k bradavicím na lidské pokožce. Obvykle nejsou důvodem k poplachu. Bílé hrbolky jsou ve skutečnosti první fází kořene – kdyby se dostaly do kontaktu se zeminou, rostlina by zde zakořenila. Rostlina tyto hrbolky produkuje v okamžiku, kdy je ve stresu (nejčastěji se jedná o nadměrné zalévání). Hrbolky nemusíte žádným způsobem léčby, spíše se zaměřte na odstranění stresu rostliny, čímž jí zajistíte ten nejlepší možný zdravotní stav.

Praskání stonků

Důvodů, proč stonky praskají, je více. Někdy může jít prostě jen o silný vítr nebo nedostatečné vyvázání rostliny či dokonce nedostatečně silné podpěry rajčete. Rostlina zkrátka potřebuje pomoct v tom, aby udržela váhu svých plodů. V určitých případech ale mohou stonky praskat vlivem přemokření. Pokud rostlina praskla z tohoto důvodu, pravděpodobně jste dlouho ignorovali jiné známky přemokření a mohli jste problému předejít včas.

  • Pokud se prasklina neobjevila na hlavním stonku, jednoduše větev odřízněte (mohla by se stát vstupním místem infekce).
  • Je-li prasklina na hlavním stonku, připevněte ji k podpěrám vzpřímeně – rána se časem zahojí.

Bílé stonky rajčat

V tomto případě se může jednat o padlí či jiné plísňové onemocnění. Samotná léčba rostliny je velice náročná a mnohdy neúčinná, proto se zaměřte na prevenci. Rostliny je třeba vysazovat v dostatečných vzdálenostech, aby bylo zajištěno proudění vzduchu. Půdu pravidelně odplevelujte. Postižené rostliny co nejdříve zlikvidujte, protože choroba se velice rychle šíří.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/tomato-stem-problems/

https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/obavate-se-plisne-na-rajcatech-poradime-vam-jak-se-ji-vyhnout/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!