Sto a jeden nápad jak zpracovat jahody
Doufám, že jste opravdu nečekali, že by jahody měly tolik využití a druhů zpracování. Ale v tomto článku se budeme zabývat tím, jak zpracovat jahody, abyste nemuseli jíst jenom jednu a tu samou variantu. Pokud máte velké množství jahod, pak se tyto rady jistě budou hodit. Tak co říkáte, jdeme na to?
S novými jahodami lze zacházet mnoha způsoby. Můžete si z nich udělat kompot, zmrzlinu nebo džus. Ztuhnutím ztrácí přírodní produkt pouze malou část své přirozené chutě. Budete je moci využít v bublaninách, koláčích, knedlících, ale i při přípravě koktejlů, freshů a šejků. Neztratí nic z chutě ani z živin. Pokud je zmrazíte tak, jak mají být.
Po natrhání ihned začněte zpracovávat
Jakmile přijdete z jahodové plantáže domů, ihned jahody umyjte a zbavte je hlíny a stopek. Pokud je nezačnete zpracovávat hned, pak je za chvíli můžete vyhodit do koše. Jahody mají tendenci se rychle kazit. Po opláchnutí můžete nechat jahody okapat, nebo rovnou zpracovávat. Když se rozhodnete jahody mrazit celé, pak je nikdy nedávejte do mrazáku mokré.
Proč jsou jahody zdravé
- Čerstvé jahody obsahují vysokou hladinu vitamínu C, A, B, E a organické kyseliny
- Obsahují stopy draslíku, hořčíku, molybdenu, vápníku a dalších prvků
Jahody jsou výborné pro diety, protože do jídelníčku přináší spoustu lehce stravitelné vlákniny. Pro náš organismus ale znamenají mnohem více, protože dokáží stimulovat metabolismus, vypuzovat a zamezovat vzniku ledvinových kamenů.
Jak na zpracování jahod
Zmražení jahod – tipy a rady
Pokud byste je nechali zamrazit v obalu nebo přihrádce, slepily by se k sobě a v budoucnu byste museli rozmrazit celý trs najednou. Proto je rozložte na talíř nebo na tác zajištěný potravinářskou fólií nebo něčím podobným, aby se vzájemně nedotýkaly, a vložte je do chladničky. Až ztuhnou, vložte je do plastového obalu nebo vhodné krabice a rychle je vraťte zpět do chladničky. V té chvíli je budete moci podle potřeby brát třeba na dorty. Takto odložené jahody vydrží až rok, ale nejchutnější budou, když se s nimi bude manipulovat do tří měsíců od zmrazení.
Zmražené sladké jahody – jako dezert
Do mrazáku si můžete schovat i rozkrájené jahody, které si dochutíte. Očištěné a osušené jahody nakrájejte, vložte do mísy a zcela je posypte moučkovým nebo krupicovým cukrem. Hmotu v míse míchejte, dokud se cukr nerozpadne. Ať už je to jakkoli, dávejte pozor nato, abyste jahody zbytečně nerozmělnili. Nakonec obalené jahody přehoďte do krabičky, pevně ji uzavřete a nechte ztuhnout. Vydrží zhruba šest měsíců.
Levná jahodová zmrzlina – dřeň
Další dobrou volbou je jahody rozmixovat nebo vymačkat na pyré s cukrem a nechat je ztuhnout jako kaši. Z této kaše lze pak připravit různé dezerty, mléčné koktejly, smoothies nebo ochutit nealkoholické a alkoholické koktejly. Můžete ji také podávat místo zmrzliny. Děti i dospělí zbožňují jahodovou dužinu. Ideální je pyré nechat ztuhnout v kelímku na vymačkávání. Pak si budete moci uříznout libovolný kus. Samozřejmě se dá směs nalít do formiček na led.
Konzervované jahody
Jahody můžete dostatečně ochránit pasterizací a jsou fixovány ve skleněných zavařovacích nádobkách. Po sběru se jahody třídí, myjí a konzervují. Uprostřed zavařování se přidá sirup a poté se uzavřené plechovky a nádoby ošetří teplem. Konzervované jahody se v mnohém liší od džemu. Ten se vyrábí při vaření jahod, cukru a želírovacího přípravku, poté se směs vloží do nádob a pasterizuje se. Volitelnou přípravou, která jahodám daruje delší životnost, je zmrazení. Využitím strategie nezávisle rychlého zmrazení je chuť a povrch jahod lépe chráněn. Další možností je pasterizace jahod pod tlakem. U této metody zůstává povrch a chuť jahod co nejvěrnější k čerstvým jahodám.
Slaďoučký sirup
Jahody se nakládají do sirupu, aby se ochránila jejich chuť. Sirup obsahuje směs cukru a vody s možným rozšířením o glukózu nebo glukózový sirup. Takto zpracované jahody můžeme řadit hned do tří kategorií:
- v lehkém sirupu: obsah cukru 11 %
- v těžkém sirupu: obsah cukru 13 %
- v extra těžkém sirupu: Obsah cukru 15 %
Existují neobvyklé druhy jahod, které se používají pro mechanickou přípravu a které bez námahy pouštějí zelený stonek na jahodě, známý jako koruna. Většinou se upřednostňují trvanlivé jahody, které nejsou ani malé ani velké, jsou zcela vyzrálé, mají vážně rudou barvu, skvělou chuť a vůni.
Jak si udělat vlastní vařený sirup
> Ingredience: Jahody, cukr, kyselina citrónová, konzervant (kvalitní alkohol)
> Postup:
Jahody smíchejte s cukrem v poměru 1:1, rozmačkejte, rozmixujte nebo rozkrájejte na co nejmenší částečky a nechte 2-3 dny stát v chladu a temnu. V té chvíli směs přecedíme přes plátno nebo látku do hrnce a přimícháme 10-15 g citronové kůry. Sirup můžete vylepšit například skořicí, mátou, vanilkou nebo citronovou kůrou. Směs postupně zahřívejte, ale nenechte ji bublat. Sirup by v tu chvíli mohl začít želírovat a skončit spíše jako džem.
Ještě horký sirup nalijte do čistých, umytých sklenic až po hrdlo. Nakonec do sklenice nalijte trochu likéru (např. rumu, vodky nebo brandy), aby se povrch uzavřel a k sirupu se nedostal žádný vzduch. Láhev pevně uzavřete a ukliďte do chladu. Vychladlé láhve skladujte na chladném a temném místě. Takto uložené vydrží několik měsíců (v případě, že to vydržíte). Ještě předtím než podáváme sirup dětem, měli bychom nejprve odlít vrstvu alkoholu, ale pro normálního smrtelníka to často není zásadní. Naopak. Takový rum dokáže jahodám přidat mimořádný náboj.
Jak si udělat vlastní sirup za studena
Ingredience: 2,5 kg jahod a cukru, 1,5 l vody, 10 – 15 g kyseliny citrónové
Tato technika je velmi rychlá a pohodlná. A především ve studené variantě nemusíte nic zbytečně vařit. Jahody pokrájejte na malé kousky, vložte je do misky. Vše posypejte kyselinou citronovou, vodou a pak misku uzavřete. Směs nechejte působit 1 – 2 dny. Po uplynutí doby směs scedíme a nakonec přisypeme cukr a mícháme, dokud se cukr nerozpustí.
Jak si připravit své jahodové lassí
- Ingredience: 300 g jahod, 200 g bílého jogurtu, 100 ml mléka, led, cukr a trochu kardamomu
- Všechny ingredience hoďte do mixéru na rozmixování a pak už jen pijte!
Lahodný jahodový pohár s tvarohem
- Ingredience: cukrářské dlouhé piškoty, tvaroh, vanilkový cukr
- Suroviny pro omáčku: 250 g jahod, 50 g cukru, 50 ml vody, 1 lžička kukuřičného škrobu
Nejprve si vyrobte jahodovou omáčku. Tu si lehce vyrobíte z nakrájených jahod, které vložte do hrnce. Kukuřičný škrob rozdělejte ve studené vodě a s cukrem přisypejte do jahod. Směs přiveďte k varu a za stálého míchání čekejte, než celý obsah hezky zhoustne. Poté nechejte vše vychladnout.
Mezitím si smíchejte dohromady tvaroh s vanilkovým cukrem. Mějte po ruce nachystané zhruba 3 – 4 skleničky, do nichž si nalámejte piškoty. Až budete mít vše připraveno, pak do skleniček dejte postupně tvaroh a pak jahodovou omáčku. Po vychladnutí dejte vše do ledničky k uležení.
Džem bez jakýchkoliv želírovacích přípravků
- Ingredience: 1 kg jahod, cukr, vanilkový cukr, citrónová šťáva, máta
Jahody v každém případě omyjte. Posypte je polovinou nachystaného cukru a krátce rozmačkejte nebo rozmixujte, aby zůstaly alespoň malé kousky jahod. V tu chvíli je nechte zlehka povařit. Po 15 minutách přidejte zbytek cukru, vanilkový cukr a citronovou šťávu. Během vaření odstraňte pěnu, pokud se vytvoří. Asi po 15 minutách by měla směs začít pomalu houstnout. Kvůli potřebné hustotě proveďte zkoušku tak, že naberete lžící trochu směsi a dáte ji na talíř a zkontrolujete, zda drží tvar. Pokud ano, naplníte džemem čisté sklenice. Průběžně plňte 0,5-1 cm pod okraj. Okamžitě zašroubujte a otočte dnem vzhůru. Takto nechejte zavařovačky stát 24 hodin.
Jahodové limonády
Nyní si však budete moci připravit lahodné nápoje i z čerstvě nasbíraných jahod. Budete je muset poctivě smíchat s vodou nebo do nich zahrnout bazalku. Ale je tu i jahodová úprava klasického mojita. Vyrobíte si ho tak, že smícháte čtyři jahody se lžičkou cukru do pěny. Do sklenice dejte dvě lžičky třtinového cukru, nejlépe s dalšími čtyřmi jahodami, omytou mátou, ledem a šťávou z půlky citronu. Vlijeme dovnitř bublinkovou vodu a zašleháme lžíci pěny z rozmixovaných jahod. Ozdobíme mátou.
Smoothie
V horkém létě na těžké a mastné jídlo nikdo nemá chuť. Proto jsou tu smoothies a koktejly, které jsou opravdu ideální alternativou nejen k snídani, ale i jako svačina. Vezměte deset jahod, 300 ml mléka (jedno jestli plno nebo polotučné), lžíci datlového sirupu a rozmixujte. Je to naprosto božské jako oživující mlsání. V případě, že si potřebujete dát jahody k snídani, vezměte si jich více, přidejte banán a lžíci ovesných vloček a budete mít splněno až do oběda.
Chutné a dlouho uchované kompoty
Jakou cenu budou mít jahody, které v zimě stojí dvojnásobek a obsahují nejméně posilujících látek? Takže se připravte už teď a až přijde čas, že venku sněží, budete moci upéct koláč s jahodami na míru. Na kilogram jahod můžete potřebovat 150 gramů cukru. Půl hodiny je sterilizujte při teplotě 90 °C v pevné čisté zavařovací sklenici.
Zdroje info: styl.instory.cz, receptyprimanapdu.cz, redakce
Náhledové foto: Pixabay
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.