Stévie: Vypěstujte si na zahradě či na parapetu zdravé sladidlo
Pro ty, kteří ještě stévii neznají, tak se jedná a bíle kvetoucí rostlinku, které se také říká stévie cukrová, sladká tráva či medové lístky. Pochází z tropické a subtropické oblasti Jižní a Severní Ameriky. Používá se především jako alternativa běžného cukru, protože jejich kalorická hodnota je doslova nulová. Sladivost využívají především diabetici a lidé, kteří chtějí zhubnout. Říká se, že je třicetkrát sladší než bílý či jiný cukr. V obchodech si však můžete koupit sušené listy nebo sirup, ale je také možné si stévii pomocí semen či sazenic vypěstovat doma, a následně si své přírodní sladidlo vyrobit. Jak tedy o takovou rostlinku pečovat, aby krásně rostla?
Umístění stévie je zásadní
Pěstovat stévii není náročné a opravdu to zvládne každý – i úplný začátečník. Můžete ji během sezony vysadit ven nebo také do skleníku. V případě, že tuto možnost nemáte, můžete ji pěstovat celoročně v domácnosti. Bohatě ji stačí, když ji umístíte na parapet, kde je dostatek slunce. Pokud si koupíte rostlinu, doporučujeme, abyste ji po přinesení domů přesadili do většího květináče a použili lehkou a propustnou půdu, která má mírně kyselé pH a mnoho organických látek. Lze ji také vypěstovat pomocí semen. K tomu použijte zmíněnou zeminu. Rostlinu nepřelévejte, protože v přemokřeném substrátu snadno podléhá hnilobám a plísním. Udržujte jej vlhčí, nikoli mokrý.
Pozor si dejte na průvan a v případě umístění na zahradu ji dejte například ke zdi či jiné opoře, a to z důvodu křehkých stonků.
Možnost zazimování stévie
V druhé polovině léta je vhodný čas pro sklizeň. Sklízejte zdravé, vyvinuté a nepoškozené lístky, které můžete usušit či klidně zamrazit. Za sezonu je možné z jedné rostliny získat až půl kilogramu lístků. Rozdrcené lístky lze také používat do sladkého pečiva. Zpět ale k zazimování. Mějte na paměti, že na podzim bude potřeba rostlinku zazimovat, protože už při deseti stupních začne shazovat lístky a při pěti stupních hyne. Jakmile rostlinu, kterou jste letnili, umístíte domů, dopřejte ji 8-12 °C a seřízněte jí osm centimetrů od země. Občas ji mírně zalévejte a na jaře, až začne obrážet, ji můžete pohnojit hnojivem pro bylinky. Pokud jste stévii neletnili, můžete ji celoročně pěstovat na parapetu a stále zalévat. I na podzim bylinku hnojte.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31423662/, https://prima-receptar.cz/jak-pestovat-sladkou-stevii/, https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/stevie-sladka-jak-pestovat-recept-prirodni-sladidlo-zdravi-bylina
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)