Stévie bez problémů nahradí cukr – a pěstovat ji můžete i doma
Stévie sladká (Stevia rebaudiana) pochází z Paraguaye. Ve své domovině roste v nadmořské výšce 200 až 600 m v blátě nebo na březích řek. Je to víceletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá do výšky 40 – 50 cm a listy má malé, kopinaté a jemně zoubkované. Kvete během celého léta nevýraznými bílými kvítky.
Vhodné podmínky pro stévii
Stévie není odolná proti mrazům, proto ji můžete pěstovat venku jen během vegetačního. Pokud je vystavena teplotě pod 5 ° C, nepřežije. Právě proto ji doporučujeme pěstovat v nádobě, kterou během letních měsíců můžete přenést na terasu nebo do zahrady.
Nejlépe roste v polostínu, příliš slunné stanoviště jí nevyhovuje, neboť listy by mohlo slunce spálit. Ideální je východní strana, kde svítí slunce jen dopoledne. Odpolední slunce je už pro stevie poměrně silné.
Foto: Pixabay
Jak připravit půdu?
Půdu vyžaduje lehkou, dostatečně propustnou s dostatkem vláhy. Stévie totiž mělce koření, proto vyžaduje častější zálivku v menších dávkách. Ideální je zavlažovat ji podmokem a půdní povrch chránit nastýlkou před přísušky.
V zimním období rostlinu umístěte dovnitř na světlé místo při teplotě 12 až 15 ° C. Nelekněte se, že stévie na zimu ztrácí listy, je to přirozené. Po opadu listů rostlinu zkraťte na 10 až 15 cm a omezte zálivku.
Sběr a sušení stévie
Lístky můžete sklízet několikrát do roka a sušit jako klasické bylinky. Nejlepší a nejsladší chuť bude mít, pokud ji sklidíte ještě před květem. Seřízněte ji na výšku 15 až 20 cm. Rostlina později vyžene další výhonky, čímž docílíte hustší keříčku. Můžete ji pěstovat i jako jednoletou rostlinu. Abyste měli nové rostlinky na další rok, je třeba si ji rozmnožit buď řízkováním nebo dělením trsů. Dá se rozmnožovat i ze semene ale je to těžší, protože semena rychle ztrácejí klíčivost.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/zazracna-bylinka-nahradi-cukr-vypestujte-si-doma-stevii.A130820_171753_dobra-chut_mc
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)