Štěrk v zahradě: jaké jsou jeho výhody a nevýhody
Štěrk a kamínky mohou být v zahradě velice atraktivní, protože nabízí celou škálu barev a také další struktury ve vaší zahradě. Jsou čím dál oblíbenější a řada lidí je používá nejen jako výzdobu zahrádek, ale dokonce k vyzdobení chodníků a cestiček. Jako snad všechno, i štěrk má své výhody a nevýhody, které je zapotřebí vzít v potaz předtím, než je začleníte do své zahrady
Hlavní výhody štěrku
Jednou z největších výhod je to, že štěrk je univerzální a můžete jej použít i do prostorů, kde by vám jinak nic nerostlo. K břehům potoků, na cesty, do příkopů, stínu nebo na příliš podmáčenou půdu. Navíc si můžete pořídit různou hrubost štěrku, čímž se jeho univerzita jen posiluje. Vytvářet se dají různé barevné kompozice. Ačkoli se jedná o soubor kamínků, pokud je naaranžujeme do zahrady, mohou vypadat velice úhledně, upraveně a dokonce i elegantně. Správně zvolené barvy kamenů dokonale zdůrazňují krásu rostlin rostoucích poblíž.
Spíše do okrasných zahrad
Štěrk a kamínky obecně používáme spíše do okrasných zahrad, než do těch užitkových. Skvěle doplní například zahrady v japonském nebo středomořském stylu. Mohou podpořit růst rostlin, která jsou vystavena silnému slunci, protože pomáhají zadržovat vlhkost v půdě. Navíc si můžete zvolit světlé kameny tam, kde chcete odvést teplo, a naopak tmavé kameny tam, kde je chcete přilákat. Jejich výhodou je také dlouhá životnost – není potřeba štěrk obměňovat každý rok. Navíc je dostatečně těžký, takže ho nerozfouká vítr a ani se nerozkládá.
Foto: Pixabay
Snadná údržba
Štěrk je tedy ideální volbou pro ty, kteří chtějí mít krásnou zahradu, ale s minimem úsilí. Na problematická místa se dá jednoduše použít štěrk.
Hlavní nevýhody štěrku
Ne všechny rostliny ocení, když je přikryjete vrstvou štěrku. Tak například rostliny z čeledi vřesovcovitých ke svému růstu potřebují rozvoj mykorhizy, čemuž vrstva štěrku brání. Problematické může být také čištění od spadaného listí a jehličí. Také hnojení rostlin může být poněkud znepříjemněno – ideální bude použít tekutá hnojiva. Přesazování je u rostlin pokrytých štěrkem také náročnější, proto se aplikuje zejména v případě trvalek. Štěrk jako druh mulče neposkytuje žádné minerály, navíc zhoršuje půdní podmínky (například dýchání půdy je obtížnější).
Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-zwirowisko-w-ogrodzie-wady-zalety-i-zakladanie,nId,4914138
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!