Stavíte terasu? Dávejte si pořádný pozor na volbu správného druhu dřeva!

Terasová prkna

Jste zručný šikula a chcete si postavit parádní terasu? Nebo plánujete renovaci té staré? V obou případech musíte myslet na výběr nejlepší dřeviny. Každý druh stromu má totiž své specifické vlastnosti. Jaké možnosti jsou nejvýhodnější?

Hustota dřeva je důležitý faktor

Na současném trhu najdete spoustu terasových prken z nejrůznějších dřevin. Jejich vlastnosti udává především hustota dřeva. Právě ta by se měla stát jedním z nejdůležitějších rozhodovacích faktorů. Varianty s menší hustotou jsou totiž lehčí, snadněji se zpracovávají a také stojí mnohem méně. Na druhou stranu mají však menší mechanickou odolnost, životnost a hůře si poradí se všemožnými vnějšími jevy. Také se o ně musíte v průběhu let více starat. Hustší dřeviny jsou dražší, hůře se zpracovávají a jsou těžší. Potěší vás však mnohem lepší odolností, delší životností a nevyžadují takovou následnou péči.

Nejlevnější řešení pro nenáročné

Hledáte jednoduché a levné řešení? V takovém případě se rozhodně zaměřte na typický český smrk. Toto dřevo disponuje hustotou přibližně 440 kilogramů na metr krychlový) a patří mezi nejlevnější možnosti na českém trhu. Počítejte však s tím, že se jedná o typickou měkkou dřevinu. Její garantovaná životnost dosahuje něco málo přes deset let. Po tuto dobu nezačnou ve dřevě vznikat mikrotrhliny a další nevratná poškození. Nemusíte se však bát, proces degradace je totiž velmi pomalý, takže vám terasa vydrží stát klidně dvojnásobek času.

Degradaci dřeva samozřejmě můžete zpomalit, případně urychlit. Vše začíná už při samotné výstavbě, kdy si musíte dávat pozor na izolaci dřeva od všech zdrojů vlhkosti a musíte dodržovat řadu důležitých kroků. Nezapomínejte ani na to, že smrková prkna byste měli minimálně jednou ročně natírat speciálním ochranným olejem. Čas od času proveďte vizuální kontrolu všech skrytých zákoutí. Snadno tak odhalíte vznikající problémy (napadení parazity, plíseň, trhliny…).

Terasová prknaFoto: kup-drevo.cz

Zlatá střední cesta pro průměrného stavitele

Patříte mezi jedince, již upřednostňují takzvanou zlatou střední cestu? Hledáte opravdu odolnou terasu s dlouhou životností za rozumnou cenu? Pak se zaměřte na kvalitní terasová prkna ze sibiřského modřínu. Tento strom patří mezi nejtvrdší jehličnany na celém světě. Jeho hustota činí asi 670 kilogramů na metr krychlový. Přece jen roste v nehostinných oblastech Sibiře, kde se musí potýkat s extrémními podmínkami. V současné době se dováží spíše z Estonska a Finska.

Sibiřský modřín má minimální garantovanou živnost přibližně dvacet pět let. Opět se bavíme o období, během něhož nezačnou ve dřevě vznikat nenapravitelné mikropraskliny. Při správné péči se dočkáte mnohem delší životnosti. Daná dřevina je mnohem odolnější proti mechanickému namáhání, hravě si poradí s vlhkostí, dřevokaznými parazity i UV zářením (časem však může vyblednout). Určitě ji alespoň jednou za dva roky natírejte speciálním ochranným olejem. Pokud jste akční, klidně tento proces opakujte jednou ročně.

Nákladné řešení pro nejnáročnější uživatele

Chcete vždy to nejlepší a nejkvalitnější? Pak vyhledejte terasová prkna z exotických dřevin. Bavíme se o stromech, které rostou ve vyloženě extrémních podmínkách – bažiny, tropické pralesy, polopouště a podobně. Díky tomu vás potěší opravdu extrémní odolností proti všemožným rizikům. Takové dřeviny navíc disponují neuvěřitelnou hustotou. Počítejte však s mnohem vyšší cenou a menší dostupností.

Mezi měkčí tropické stromy patří teak. Jeho hustota se pohybuje okolo 690 kilogramů na metr krychlový. Velkým lákadlem dané dřeviny je vysoký obsah olejnatých silic. Ty fungují jako dodatečná ochrana. Perfektně odpuzují dřevokazné parazity, vlhkost a chrání materiál před UV zářením i změnami počasí. Tvrdší variantou je strom itauba, případně merbau. V tomto případě počítejte s hustotou více než 1 100 kilogramů na metr krychlový. Nic tvrdšího už pravděpodobně neseženete. Asi vám nemusíme říkat, že taková prkna nerozhodí absolutně žádné riziko.

Tropické dřeviny vás nadchnou nejen bezkonkurenční odolností, ale také dlouhou životností. Při troše péče mají garantovanou životnost přibližně čtyřicet až padesát let. Po tuto dobu nezačnou uvnitř materiálu vznikat nevratné trhliny. V praxi vám poslouží klidně o několik desítek let déle. Jejich výstavba však není nic jednoduchého. V případě špatné montáže se mohou začít postupem času kroutit. Plánujete-li získat terasu z exotických dřevin, raději si ji nechte postavit od opravdu ověřených profesionálů.

Kupujte jen certifikované dřevo od ověřených dodavatelů

Dalším důležitým aspektem při výběru dřeva je jeho dodavatel. Rozhodně nepořizujte kdovíjak levná prkna od místního řemeslníka. Nikdy totiž nevíte, co má takový materiál za sebou, jak byl skladovaný, jestli v sobě nemá mikropraskliny a podobně. Raději se spolehněte na ověřené a velké dodavatele, kteří přímo dováží certifikované produkty. Jedině tak budete mít jistotu, že vám vaše terasa bude poctivě sloužit po desítky let a nebudete ji muset neustále předělávat.

Mrkněte se například na webové stránky populárního e-shopu DS Forest Trade (pod odkazem na začátku článku). Tam najdete kvalitní terasová prkna, palubky, OSB desky, stavební řezivo, oleje a další produkty pro úspěšnou výstavbu dřevěných konstrukcí. Navíc na vás čekají šikovně napsané blogové články, kde pochytíte spoustu tipů a zjistíte, na co vše si musíte dávat při realizaci pozor.

Náhledové foto: kup-drevo.cz

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.