Stavba zahradního krbu

Chcete-li se pustit do stavby krbu svépomocí, je to možné. Určitě je dobré získat radu od někoho, kdo má se stavbou krbu zkušenosti, pročíst si knihy o stavbě krbů nebo se podívat na internet, kde bude stavba krbu svépomocí s postupem a fotkami. Musíte si vše dobře promyslet a vědět, jak bude krb vypadat a jaké materiály na jeho stavbu použijete. S tím souvisí samozřejmě i finanční náklady. Stavba venkovního krbu není tak složitá jako stavba krbu v domě.

Stavba krbu svépomocí – materiál

Materiál, který použijete, musí být odolný vůči vysokým teplotám. Ke stavbě ohniště použijte šamotové cihly, pláty či tvarovky. Krbovou vložku si pořiďte z oceli či litiny. Vyzdít venkovní krb můžete klasickými cihlami nebo kamenem. Obložit jej musíte materiálem, který bude odolný povětrnostním podmínkám, tedy žulou, břidlicí, pískovcem či šamotovými pásky. Ideální je do ohniště umístit také rošt, který by měl být z kvalitní litiny. Nechcete-li rošt, použijte kozlík umístěný na dně ohniště. To pak musí být doplněno grilovacím roštem a grilovací jehlicí. Pro vnitřní část krbu použijte lehčené materiály (Ytong, Hebel). Na stavbu komína použijte například žáruvzdorný beton či šamotové cihly, na zakrytí kov nebo měď. Nezapomeňte si pořídit také maltu a lepidlo na spojování materiálu.

Stavba krbu svépomocí – postup

Vyberte si správné místo ve vaší zahradě tak, aby kouř neobtěžoval ani vás, ani sousedy. Umístit jej klidně můžete i pod pergolu. Okolí krbu zpevněte buď kamenem, nebo dlažbou. Krb můžete mít i krytý. Při stavbě krbu musíte také počítat s místem pro přípravu masa, uschování paliva a grilovacího nářadí. U stavby venkovního krbu vám odpadá problém s přívodem vzduchu, nepotřebujete ani kouřovou komoru, ani kouřovou klapku. Zhotovte si náčrt krbu s přesnými rozměry.

Stavba zahradního krbu – návod

Základní rozměry mohou být takové: zužující se komín může být vysoký od 2,5 do 4 m. Vnitřní rozměry jsou obvykle buď 20×20, nebo 30×30. Základy krbu by měly být v hloubce 60–70 cm. Ukončete je 10 cm nad terénem, tím vytvoříte sokl, na který krb postavíte. Beton vyztužte, napusťte ho penetrací, zakryjte lepenkou a nechte ho alespoň měsíc vyzrát. Následně začněte se stavbou těla krbu. Buď ho vyzdíte Ytongem, nebo deskami z lehčeného materiálu. Ohniště postavte z šamotových cihel. Nezapomeňte uvnitř ohniště na osazení otvorů v bocích pro grilovací jehlu a úchytů pro grilovací rošty. Zvolte alespoň 2–3 stupně. Komín postavte například ze šamotových cihel, zakryjte ho měděnou stříškou 20-30 cm nad jeho koncem.

Stavba krbu – financování

Když úpravy na domu děláte svépomocí, šetříte značné finanční prostředky. I tak se ale stavba krbu neobejde bez finančních nákladů na materiál. Pokud v tuto chvíli nemáte dostatek peněz a nechce se vám čekat, až si je uspoříte, můžete zvážit půjčku na rekonstrukci. Je to účelový úvěr, přímo určený pro úpravy bytu nebo domu. Vybírat můžete z bankovních i nebankovních půjček, vždy ale dobře zvažte veškeré podmínky, poplatky a rizika. Řadu užitečných informací k půjčkám na rekonstrukci si přečtete na webu porovnejpujcku.cz – srovnávače půjček s licencí ČNB.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.