Statice limonka se představuje
Milujete pohled na krásné romantické slaměnky? Není se čemu divit. Jejich vzhled je jedinečný a rozhodně se vyplatí si některé vypěstovat přímo na zahradě. Pod pojmem slaměnka byste je ale hledali v obchodech jen velmi složitě. Musíte se dívat po názvu statice limonka. My vám v následujících řádcích prozradíme některé základní aspekty týkající se pěstování slaměnek. Nejprve si ale statici limonku podrobně představíme a podíváme se na její skutečný původ.
Limonka jako nejznámější ze slaměnek
Slaměnky pochopitelně mohou být v různých kultivarech, nicméně statice limonka patří mezi ty úplně nejznámější. Jedná se o vcelku statnou letničku, která se k nám dostala až z daleké severní Ameriky. Mnohé druhy najdeme ale i v oblastech ve Středomoří. V současnosti je ve světě známo více než 100 druhů slaměnek, které se vyznačují různou výškou, a to od 10 do 70 cm. Stvol vyrůstá ze přízemně laděné růžice. Na konci stvolu najdeme lístky připomínající papír. Barevně jsou neskutečně rozmanité. Najdeme mezi nimi růžové, fialové, modré a mnohé další.
Stanoviště a péče o limonku
Limonka si libuje v hlinitovápenité půdě s dostatečným množstvím živin. Rostlině bohatě postačí půdy suššího charakteru a silné sluníčko. Pozor na přespřílišný déšť, který může celou úrodu krásných pestrobarevných kvítků zhatit. Limonku často napadá plíseň. Semena se vysévají od února až do dubna. Klíčit by vám měla zhruba týden při teplotě okolo 18 stupňů Celsia. Na konečné stanoviště přijdou limonky až v květnu. Kvést budou od července do září. Ideální je vysévat speciální semena z prodejen.
Tipy a triky pro pěstování slaměnky
Tato slaměnka je typická zejména tím, že se pěstuje k řezání do suchých typů vazeb. Na sušení je třeba sbírat stvoly v průběhu měsíce srpna. Sušte je ve stínu, ideálně někde na půdě, kde je pouze mírný průvan. Zavěšeny by měly být květem dolů. Svůj tvar a barvy si podrží minimálně po dobu jednoho roku.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.