Staré, páchnoucí, oslizlé – vyčistěte podomácku staré vařečky tak, by vypadaly jako nové. Hotovo bude za půl hodinky
Staré, páchnoucí, oslizlé – vyčistěte podomácku staré vařečky tak, by vypadaly jako nové. Hotovo bude za půl hodinky. Jak dlouho vám vydrží vařečka od prvního použití, než skončí v koši? My víme, jak její životnost nejméně jednou tolik prodloužit.
Víte, co mají společného staré vařečky a dobré víno? Čas. Zatímco však víno stárne s elegancí, vařečky se často mění v méně a méně přitažlivé. Ale nezoufejte! Se správným přístupem můžete životnost svých vařeček mnohonásobně prodloužit.
Dřevěné vařečky mají své kouzlo
Kov a nerez jsou v kuchyni jako panovačné hvězdy, které si drží čistotu, ale na delikátních površích způsobují dramata. Silikonové vařečky jsou sice něžné a umí se vejít do myčky, ale jejich cenovka vás může přivést k šílenství. A tak se k nám vrací stará dobrá dřevěná vařečka, která se nebojí výzev a s trochou péče vydrží déle než vztah v hollywoodském manželství.
Vařečka čistější než svědomí mnicha
Dřevěnou vařečku je zapotřebí mýt ručně, a to bez prodlení hned po použití. Saponát a houbička budou vaši parťáci, ale drátěnka nebo abrazivní strana houbičky jsou naopak na blacklistu. Po umytí vařečku rychle usušte a nechte ji vyschnout na vzduchu. Ukládejte ji, až bude opravdu dokonale suchá. Tímto způsobem spolehlivě zajistíte, že vařečka nenabobtná.
Foto: Pixabay
Už si nebudete zacpávat nos
Pokud vaše vařečka začne vonět jako zapomenuté jídlo v lednici, je čas na detox. Ponořte ji do citronové lázně, nechte chvíli působit a poté opláchněte. Kyselina citronová je přírodním bojovníkem proti bakteriím a zároveň neutralizuje nepříjemné pachy. Alternativou k této možnosti je lázeň z jedlé sody. A když už je to vážně špatné i s mastnotou, dopřejte vařečce desetiminutovou saunu ve vřelé vodě. Váš kuchyňský pomocník bude zase jako nový.
Aby vařečka přežila i apokalypsu
Aby vaše dřevěná vařečka mohla sloužit co nejdéle a vypadat u toho stále jako nová, potírejte její povrch elixíry mládí na dřevěné materiály. Dobře vám poslouží minerální oleje, včelí vosk nebo speciální emulze, které vaší vařečce dodají lesk a vytvoří na ní ochrannou bariéru, jež odolá vodě a chemickým látkám v mycích prostředcích, čímž prodlouží její životnost a zajistí, že vás bude provázet na cestě za kulinářskými dobrodružstvími ještě mnoho let. A nebojte se – na kvalitu jídla to žádný vliv mít nebude.
Zdroj: https://www.aazdravi.cz/nase-babicky-cistily-varecky-specialnim-zpusobem-vydrzely-jim-desitky-let-a-zustaly-bez-zapachu/, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-vycistit-varecky-20300413.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)