Starček: Krása jihu Francie

Starček

Chtěli byste mít na zahradě nějakou dvouletku, která se spíše pěstuje pro zajímavé listy než pro květy? Pak vyzkoušejte starček. Jedná se o rostlinu pocházející z jižní Francie. V současné době si lze pořídit obrovské množství nejrůznějších kultivarů. Vyznačují se především mnohými barevnými odstíny od zelené počínaje a našedlou konče. Na kráse rostlině dokáže pomoct i fakt, že je plstnatá. Květů byste se měli přesto dočkat druhým rokem v průběhu června. Často se však květy odstraňují, jelikož narušují kompaktnost rostliny.

Volba stanoviště pro starček

Starček rozhodně není nijak náročný na místo, kde bude růst. Je samozřejmě vhodné, když půdní podklad obsahuje dostatek humusu. Starček prospěje i pobyt na sluníčku. Listy mají mnohem kompaktnější tvary a vypadají perfektně. Výborný je do parků pro výsadby ornamentálního charakteru. Pokud se doplní o lobelku, není co řešit. Hezky padne i k převislým rostlinám vytvářejícím vcelku velká květenství.

Hlavní zásady péče

V první řadě je třeba předznamenat, že rostlinu bude nezbytné předpěstovat. V březnu se vysadí semínka do pařeniště a na konci května kdy už nehrozí mrazíky, mohou jít sazenice klidně ven. Prvním rokem se připravte na to, že budou vyvíjet pouze listy a k vykvetení dojde až v druhém roce. To už jsme ostatně předznamenali. Jinak dokáže venku přežít i další zimu a na jaře se vyplatí ji seříznout. Vytvoří se slabý kmen, který zajistí starčeku dlouhý život. Bez problémů se tak může dožít klidně i třech a více let.

Rady a tipy pro pěstování starčeku

Zálivka musí být mírná. Nikdy rostliny neutápějte! Samozřejmě vod nelijte na listy. Hnojení můžete aplikovat, nicméně nejedná se o žádnou nezbytnost. Listy starčeku se výborně hodí do suchých vazeb. Není je totiž vůbec nezbytné sušit. Rychle se tak můžete dostat ke kompaktním tvarům zajímavých kytic.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.