Šrucha zelná: Málo známý plevel plný vitamínů

Šrucha zelná

Snažili jste se dostat ze svého záhonu vše zelené, co tam nepatří a všimli jste si zajímavého plevele s červeno zelenými lístky a žlutými kvítky? Pokud ano, zcela jistě vás zaujal a říkali jste si, oč se vlastně jedná. Odpověď je poměrně jednoduchá, jmenuje se šrucha zelná a nejde o plevel klasického charakteru. Vždyť v dobách minulých se šrucha zelná běžně pěstovala na bylinkových zahrádkách. Postupem času ale vešla v zapomnění, což je škoda. Jedná se totiž o vitamínovou bombu. Jak tedy pomáhá, kde se používá a jak ji pěstovat za semínek? Čtěte dál, odpovědi vám samozřejmě dáme.

Časem zapomenutý přírodní lék

Portulák, jak je šrucha zelná také často označována, má vynikající pozitivní účinky na lidské zdraví. Umí totiž snížit obsahu jak tuků, tak i cholesterolu v krvi. Pomáhá při zánětech v oblasti žaludku a střev. Optimální je také pro zlepšení trávení. Používal se taktéž jako elegantní a čistě přírodní preventivní prostředek proti zácpě. Čerstvé lístky se lisovaly a šťávou se potíraly spáleniny od slunce. Pokožku takováto přírodní mast dokáže rychle uklidnit. Portulák obsahuje mimo jiné vitamíny z řad C, A, E, B1, B2 či  B3. Najdeme v něm i hořčík, zinek, omega-3-mastné kyseliny a koenzim Q10.

Šrucha zelná

Použití šruchy

Nejčastěji se berou lístky šruchy a dávají se do salátů. Jinak není problém, když ji dáte i do letních lehkých polévek. Vynikající je i v dresincích. Mnozí lidé ji používají do pomazánek, špenátu anebo ji není potíž podusit podobně, jako je tomu u kapusty. Kombinovat lze šruchu třeba s rukolou, rajčaty, případně s okurky. Za to stojí i obyčejný odvar ze šruchy, kdy se nechá rostlina luhovat v horké vodě několik hodin. Lístky sbírejte jen do doby, než nasadí rostlina na květ, pak jsou již hořké.

Zásady pěstování šruchy ze semen

Čekat na planou šruchu rozhodně nestojí za to. Výsev ven můžete provést od května do konce srpna. Na vysoké nároky zapomeňte. Rostlině stačí pouze dostatek sluníčka a nějaká ta vláha. V každém případě se na rozdíl od mnohých jiných bylinek hodí šrucha do truhlíku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.