Srovnání hypoték na internetu vám ušetří mnoho peněz

Mezi hypotečními úvěry sice není tak obrovská konkurence jako u obyčejných půjček, i tak ale může být pro mnoho lidí těžké si z nich vybrat. Zvláště když u hypoték jde o docela velké peníze a rozhodnutí je poměrně závažným a zodpovědným krokem. Velmi užitečným pomocníkem, který může zájemcům o úvěr ušetřit spoustu peněz, jsou internetové stránky, specializované na srovnání půjček – řada z nich se věnuje i hypotékám a přináší tak komplexní informační servis pro všechny, kdo o tomto úvěru uvažují.

Jakým způsobem srovnávače hypoték fungují?

Srovnávací weby nabízejí velké množství informací a zdaleka nejde jen o pouhé srovnání několika základních parametrů. Kromě toho, že si v jedné přehledné tabulce můžete zobrazit jednotlivé nabídky spolu se základními údaji (výše hypotéky, úroková sazba, doba splatnosti nebo poplatek za zřízení), jsou součástí těchto portálů také podrobné recenze. V nich se dozvíte spoustu dalších důležitých informací a získáte tak souhrn všech podstatných údajů na jednom místě. Srovnávače tak při výběru hypotéky šetří nejen peníze, ale i čas.

Jaké druhy hypoték jsou do srovnání zahrnuty?

Každý srovnávací web nabízí trochu jiný obsah, některé se tak věnují spíše hypotékám z nebankovního sektoru, na jiných zase naleznete především bankovní hypotéky, resp. hypoteční úvěry od stavebních spořitelen. K žádosti o hypotéku pak můžete přejít jednoduše přímo ze srovnávacího portálu.

Proč se vyplatí využít srovnávací weby při výběru hypotéky?

Webové stránky, zaměřené na srovnání hypoték mají spoustu předností, díky nimž se jednoznačně vyplatí je použít. Hlavní výhodou je jednoznačně úspora peněz – díky přehlednému porovnání si snadno najdete nejlevnější hypotéku a zvláště u vyšších úvěrů tak můžete ušetřit desítky, někdy až stovky tisíc korun. Dalším plusem je pak čas, který ušetříte – nemusíte zdlouhavě vyhledávat jednu webovou stránku za druhou, ale všechny potřebné informace najdete pěkně pohromadě na jednom jediném místě. Třetí výhoda se týká spíše klasických půjček, za zmínku ale stojí, že srovnávací portály zahrnují pouze prověřené poskytovatele a nehrozí tak nebezpečí, že byste se stali obětí podvodníků.

Peníze

Bankovní vs. nebankovní hypoteční úvěry

U běžných spotřebitelských půjček je základní rozdíl mezi bankovním a nebankovním produktem především ve výši poplatků a úroků a zároveň v požadavcích na klienty. Stručně řečeno, nebankovní půjčky jsou dražší, ale mohou je získat i lidé s nízkými nebo žádnými příjmy, osoby se záznamem v registru dlužníků, důchodci, maminky na mateřské atd. U hypoték také platí, že banky nabízejí mnohem nižší úrokové sazby, je zde ale ještě jedna podstatná věc – nebankovní hypoteční úvěry se poskytují na základě ručení nemovitostí. Tou vám sice může ručit i třetí osoba, bez zajištění ale nebankovní společnosti hypotéku nedávají.

Nevýhodnou hypotéku si můžete nechat převést jinam

Stejně jako u obyčejných půjček si můžete nevýhodný úvěr převést k jiné bance, podobně funguje i refinancování hypoték. To ale není možné provést úplně ve všech případech – záleží např. na tom, zda máte fixaci úrokové sazby. Hypotéku lze převést jinam až po skončení fixace, do té doby musíte zůstat u původního poskytovatele. Refinancování hypotéky se sice nemusí vždy vyplatit, často ale přináší velmi zajímavou úsporu a to jak na měsíčních splátkách, tak na celkové výši úvěru. V současné době nabízí tento produkt např. Equa bank, Hypoteční banka, Air bank, ČSOB a mnoho dalších finančních ústavů, včetně některých nebankovních společností.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.