Správné uchování banánů nemusí být věda
Nakoupili jste si banány a rádi byste, aby doma co nejdéle vydržely v solidním stavu? Určitě. Nikdo nemá radost, když je k dispozici doslova černý banán, který je navíc uvnitř moučný a v podstatě nejedlý. Jak ovšem docílit toho, aby vydržel v optimálním stavu? Alternativ je poměrně hodně. Začneme těmi zdánlivě banálními a logickými.
Nákup alfou i omegou
V první řadě se zaměřte na nákup banánů. Tradičně bývají v obchodech k dispozici v různém stavu. Jestliže na nich vidíte už černé skvrny, pak počítejte s tím, že je budete muset konzumovat doslova expresně, optimálně poté, co si je přinesete domů. Najít ale v prodejně lze zpravidla i trsy banánů ještě zelených. Ty mohou zůstat klidně doma i několik dní, postupně zežloutnou a dostanou tu správnou chuť. Pak se setkáte s banány už zralými, majícími na sobě ještě kousky zelené barvy. Dojdou vcelku rychle, ale třeba den ž dva vydržet mohou.
Důležitá teplota
Čím je v místnosti větší teplota, tím banány samozřejmě mnohem rychleji dozrávají. Mnozí lidé to řeší tak, že je dávají do lednice. Ano, tady skutečně vydrží velmi dlouhou dobu. Chutnali jste nicméně někdy banán, který byl takto dlouhodoběji uskladněný? Pokud ano, určitě dáte za pravdu tvrzení, že banán ztratil tu správnou chuť i vůni. Jako by na jazyku drhnul. Optimální je tedy skladování v pokojové teplotě. Neměl by být vystaven slunci ani zdroji tepla typu trouby či sporáku.
Delší uchování již nakrájeného banánu
Pokud byste rádi měli déle čerstvý banán již nakrájený, kápněte na něj trošku šťávy z citronu, případně ananasový džus. Pomohl by i ocet ale chuť by byla tristní…
Trik s potravinovou fólií
Zajímavé řešení představuje omotání stopky na trsu banánů potravinovou fólií. Díky ní by měly banány při pokojové teplotě vydržet delší dobu čerstvé. Za vyzkoušení takřka nic nedáte.
Máte-li nějaký lepší způsob, nebojte se s námi o něj podělit v komentářích!
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.