Správné načasování sklizně brambor prodlouží uskladnění. Na počasí nespoléhejte, spolehlivější je test nehtem nebo řezem

Brambory

Správné načasování sklizně brambor prodlouží uskladnění. Na počasí nespoléhejte, spolehlivější je test nehtem nebo řezem. Brambory, vědecky známé jako Solanum tuberosum, pocházejí z pohoří And v Jižní Americe. Patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae), kde po jejich boku vesele rostou třeba i rajčata, lilky a papriky.

Brambory jsou nejen kulinářské hvězdy, ale také botanické zázraky. Ty, které konzumujeme, jsou hlízy, což znamená, že se jedná o zduřelé podzemní zásobní orgány, které uchovávají živiny pro rostlinu na horší časy. Ve své domovině jsou brambory obvykle víceleté, ale ve většině částí světa se pěstují jako jednoletky.

Kdy brambory připraveny ke sklizni

Vědět, kdy brambory vykopat, je zásadní pro dosažení maximálního výnosu a zajištění nejlepší chuti a struktury. Zde jsou čtyři hlavní příznaky, na které je třeba dávat pozor.

Žloutnoucí a odumírající vrcholky brambor

Jedním z nejzřetelnějších příznaků, že jsou brambory připraveny ke sklizni, je žloutnutí a odumírání vrcholků neboli listů. S postupujícím vegetačním obdobím a dozráváním hlíz totiž začíná rostlina přesouvat energii z listů právě do nich, což znamená, že rostlina dokončila svůj životní cyklus.

Proč na odrůdě záleží

Znalost konkrétní odrůdy brambor, kterou jste zasadili, je zásadní, protože ovlivňuje načasování sklizně. Rané odrůdy budou hotové mnohem dříve. Proto si zaznamenejte si datum výsadby a zapište si k ní předpokládanou dobu zralosti. Tyto informace zkombinujte s pozorováním olistění rostliny. Pokud jste například před 70 dny vysadili ranou odrůdu a vrcholky rostlin žloutnou, je čas je vykopat.

Brambory

Foto: Pixabay

Provedení zkušebního výkopu

Pokud si stále nejste jisti, zda jsou vaše brambory připraveny ke sklizni, může vám vnést do všeho jasno jednoduchý zkušební výkop. Jedná se o opatrné vykopání několika rostlin z různých částí záhonu a prozkoumání hlíz. Zralé brambory budou mít silnou a pevnou slupku a dosáhnou požadované velikosti pro danou odrůdu. Slupky se nebojte otestovat pořádně – rozhodně by se od hlízy neměla oddělit pod lehkým tlakem. Na tu tvrdohlavou platí jen zarýpnutí nehtem – což svědčí o tom, že máte v ruce opravdu zralou plodinu.

Vše rozhodne nůž

Stále si nejste jistí? Pak můžete pár hlíz také rozříznout a zkontrolovat. Pátrejte po tom, zda mají pevný vnitřek a jen minimální zelené zbarvení. Nezáleží tedy na tom, zda máte právě teď dovolenou nebo na tom, jaká je předpověď počasí na příští dny. Pokud sklidíte brambory příliš brzy, může se stát, že budete mít menší hlízy, které nedosáhly svého plného potenciálu a do jara vám ve sklepě nejspíš nevydrží. Na druhou stranu příliš dlouhé ponechání v zemi může vést k přezrálým hlízám, které se nemusí dobře skladovat. Je bohužel třeba se smířit s tím, že někdy bude mít poslední slovo jen a pouze příroda.

 

Zdroj: https://zoovega.cz/jak-poznate-ze-je-cas-kopat-brambory/, https://vasekovovyroba.cz/jak-a-kdy-kopat-brambory-pravidla-a-nuance/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)