Správná výsadba brambor jako základ pro kvalitní úrodu a množství
Už nemáte chuť na kupované brambory? Není divu, některé jsou neskutečně moučné a chuťově nevýrazné. Z těchto důvodů se určitě vyplatí brambory vypěstovat na vlastní zahradě. Čas na výsadbu brambor právě nastává a mnozí pěstitelé už je mají v zemi. Pokud stále ještě váháte, určitě se vyplatí vědět minimálně to, že do zeminy patří brambory mající narašené klíčky od 1 do 2 cm. Hloubka samotného řádku by měla být v maximu o 1 až 2 cm vyšší než výška hlízy. Rašící brambory je zapotřebí přihrnovat, dále byste měli bojovat s mandelinkou atd. Na všechny důležité úkony se zaměříme v tomto článku. Začneme samozřejmě termínem výsadby a tím, jak bychom měli postupovat.
Termín výsadby alfou i omegou
Kdy vlastně vysadit brambory? Vcelku relativní otázka. Záleží samozřejmě na aktuálních teplotách a charakteru počasí. Tradičně se termín výsadby pohybuje v období mezi koncem měsíce března a polovinou května. Nejdůležitější je to, aby zemina měla v hloubce jednoho centimetru teplotu minimálně 6 až 8 stupňů Celsia. Neměla by být také přespřílišně vlhká, což ale v případě aktuálně už několik let panujícího počasí jen tak nehrozí. Ideální je stlačit půdu v ruce a ta se rozpadne. Jinak se také nebude lepit na zahradní nářadí. Ve výše položených oblastech lze prohřátí půdy pomoct využitím netkané textilie.
Výsadba brambor: Foto Radek Štěpán
Nepodceňte volbu sadby brambor
Určitě do země nepatří obyčejné konzumní brambory, které jsou ošetření prostředky, jež potlačují klíčení. K tomu by zřejmě vůbec nedošlo. Jinak máte k dispozici maximálně pestrou nabídku, a to více než 160 druhů. Jak již bylo řečeno, klíčky sadbových brambor by měly být velké od 1 do 2 cm. Další už by se mohly lámat. Sadba by pak nasazovala k novému klíčení a došlo by k jejímu vyčerpání. Pozor na bělavý povlak u sadbových brambor a také na přítomnost chodbiček či na nějaké okem viditelné poškození.
Správně naklíčené brambory: Foto Radek Štěpán
Příprava půdy pro výsadbu brambor
Zeminu pro brambory je zapotřebí předem připravit. Kompletně celou plochu byste měli nejprve zbavit plevele. Poté přichází prokypření do hloubky okolo 15 až 20 cm. Brambory potřebují ke správnému růst půdu, která je jednak kyprá a jednak také dostatečně propustná. Ideální pro nakypření jsou prutový kypřič nebo elektrická motyčka. Když je nakypřeno, vyorá se brázda, do níž se následně vloží samotné sadbové brambory. Jinak není problém také vytvořit hrůbky a pěstovat tímto způsobem.
Řádky brambor: Foto Radek Štěpán
Jaká by měla být hloubka pro sázení brambor?
Optimální je sázení cca 20 až 30 cm od sebe. I hrůbky se vytvářejí ve stejné vzdálenosti. Pozor jen na přespřílišnou hloubku. Ta by měla být zhruba maximálně o 2 cm větší, než je výška samotné hlízy. A vzdálenost řádků? Tradičně se uvádí kolem 65 až 70 cm. Rostliny musí mít dostatečné množství světla a vzduchu. Pozor na to, aby očka směřovala nahoru. Když očka nebudou směřovat takto, oddálíte růst. Osázené řádky se zahrnují do výšky pohybující se mezi 7 až 15 cm. Důležité je, aby byly řádky po celé délce rovné. Následně záhony zalejte a udržuje v trvalé vlhkosti.
Brambory vyžadují živiny
Ideální je pro brambory jak organické, tak i minerální hnojení. Jako organické se hodí hlavně již uleželý hnůj či kompost. Z minerálních hnojiv vsaďte třeba na cererit. Někdo využívá také síranu draselného. Zapravit je třeba jakékoli hnojivo rotavátorem.
Pozor na plevel
Ve vegetační době určitě postřiky proti nejrůznějším plevelům nepoužívejte. Optimální je spíše mechanické odstranění rostlin. Určitě oceníte služby rotační plečky.
Sadbové brambory: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.