Šplhavnice neboli potos: nejméně náročná rostlina na pěstování
Šplhavnice je známá také pod názvem potos, latinský název zní Epipremnum. Tato rostlina nás potěší nádhernými listy, které mohou růst do úctyhodných délek. Péče přitom vyžaduje jen minimum. Odpustí vám i začátečnické chyby při pěstování a umí na sebe upoutat pozornost. Snadnější rostlinu na pěstování snad nenajdete. Můžete ji dát do stínu, i když pravdou je, že čím vhodnější místo pro ni objevíte, tím krásnější její listy budou.
Šplhavnice nepotřebuje mnoho
K tomu, aby vám tato rostlina udělala radost v podobě bujného růstu, nepotřebuje mnoho. Ideální je najít pro ni stanoviště s rozptýleným světlem – to znamená světlé místo, ale mimo přímé sluneční paprsky. Vydrží ale i ve stínu, takže jí můžete vyplnit místa, kde by se jiným rostlinám nedařilo. Její dlouhé stonky můžete libovolně zkracovat nebo je vést po různých podpěrách. Řízky z nich vám mohou posloužit k založení nové rostliny. Stačí, když je necháte zakořenit ve vodě.
- Množení: ustřihněte část stonku a dejte jej do nádoby s vodou. po čase se vyvinou kořeny. Nezapomeňte vodu pravidelně měnit, aby nezahnívala.
Zálivka je důležitá
To, čemu se v péči o šplhavnici nevyhnete, je pravidelná zálivka. S množstvím vody to ale rozhodně nepřehánějte! Rostlina si vystačí s málem a je pro ni lepší, když horní vrstva půdy mezi jednotlivými zálivkami proschne. Díky tomu snižujete pravděpodobnost vzniku plísní a houbových onemocnění. Přesné doporučení, jak často zalévat, bohužel nedostanete. Rozhodují okolní faktory, jako je vlhkost vzduchu, teplota místnosti, ale také stanoviště rostliny či propustnost půdy, které mohou způsobit rychlejší/pomalejší ztrátu vlhkosti půdy.
Když nechcete šplhavnice
Pokud se vám šplhavnice příliš nezdá, máte ještě další možnost, jak si pořídit nenáročnou rostlinu. Je jí „tchýnin jazyk“ čili Sansevieria. Jedná se o téměř nezničitelnou rostlinu, která vydrží snad cokoliv. Pro začátečníky je ideální. Stejně tak se hodí také do zastíněných prostor, kde se jiným rostlinám nedaří. I zde je nejdůležitější součástí péče zálivka: opět zaléváme tehdy, když vyschne horní vrstva půdy.
Zdroje info:
https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/splhavnice-epipremnum-a-scindapsus
https://kobieta.interia.pl/porady/news-cien-jest-im-niestraszny-liscie-i-lodygi-beda-wylewac-sie-z-,nId,7854620
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!