Spirálová tyč na rajčata jako jednoznačná volba
Už máte rajčata na venkovním záhonu? Nejspíše ano, vždyť zmrzlí muži jsou už pryč a nějaké mrazíky zřejmě neočekáváme. U většiny druhů rajčat je zapotřebí řešit oporu. Snad jen k divokým rajčatům se žádné tyče nedávají, jelikož vytváří spíše hustý porost, v němž rostou tak, jak by měla. Standardně se k rajčatům dávají nejrůznější tyče, které pomohou rostlinu držet ve vzpřímeném tvaru. Optimální volbou jsou především tyče spirálovité. Proč právě ony a jak vybrat ty správné? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Bez uvazování
Na jakékoli uvazování rajčat k tyči zapomeňte. Na počátku pouze sazeničku lehce nasměrujete a v podstatě jemně zamotáte do tyče tak, aby jí dokonale prorůstala. Tím pádem bude v tyči perfektně držet a vy se nebudete muset starat o to, abyste ji neustále po urostení kousku museli znovu uvazovat. Rajčata budete jenom kontrolovat a vyštipovat boční výhony, jež rostlinu jinak oslabují. Pokud se stane, že rostlina rajčete vybočí z onoho prorůstání tyčí, tak ji jednoduchým způsobem zase vrátíte do původního stavu. Nic moc složitého, při pravidelném zalévání a zaštipování si toho jistě všimnete.
Jednoduchá instalace
Tyč má spodní část vyloženě rovnou, takže ji pohodlně zapíchnete do země. V tvrdších površích by to mohl být problém, nicméně půda pro pěstování rajčat by měla být dostatečně nakypřená. Zapíchnout tyč je optimální v době, kdy rajčata vysazujte na záhon.
Jak vybrat spirálovitou tyč?
Na trhu se v podstatě nenachází moc typů této tyče. Většinu jde o modely vyrobené z kovu s pozinkovaným povrchem. Jsou odolné vůči korozi. Prodávají se standardně v tloušťce 7 mm. Délka spirálovitých tyčí na rajčata bývá 180 cm. Pro pěstování většiny odrůd to bohatě stačí. Jinak lze sehnat i delší. Spodní část je rovná a po čase korodovat určitě bude. To ale není řádný problém z pohledu ztráty kvality.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.