Špenát: Krátký průvodce pěstováním
Špenát je zelenina odolná proti chladu. Jedná se o listovou zeleninu, kterou musíte vysadit velmi brzy na jaře, nebo poté na podzim. Špenát má velmi podobné požadavky jako hlávkový salát, je ale mnohem univerzálnější jak při použití v kuchyni, tak i v tom, že jej můžete konzumovat syrový i vařený. Obsahuje také více živin, než hlávkový salát – více železa, vápníku a vitamínů A, B a C.
Pěstování špenátu
Asi týden před vysazením svou půdu obohaťte vyzrálým hnojem. Předpěstování uvnitř se nedoporučuje, protože následné přesazování je příliš obtížné. Po zpracování půdy je možné špenát zasadit. Zasaďte jej co nejdříve, abyste získali požadovaných 6 týdnů chladného počasí od nasazení až po sklizeň. Vyberte místo s plným slunečním světlem nebo lehkým stínem s dobře odvodněnou půdou. Špenát zasaďte asi 1 až 2 cm hluboko. Půda by semínka měla pokrývat jen zlehka. Vzhledem ke klíčivosti by půda neměla víc než 21 °C.
Pokud špenát zasadíte koncem dubna, sklidíte jej na začátku června.
Péče o špenát
Hnojivo přidávejte pouze v případě potřeby, když se vám zdá, že špenát roste pomalu. Přidat hnojivo můžete také tehdy, když se vám zdá, že je vaše půda nedostatečná. Hnojivou použijte tehdy, když rostlina dosáhne růstu. Je vhodné udržovat půdu vlhkou, s tím vám může pomoci mulčování. Pravidelně zalévejte. Špenát dokáže tolerovat i mráz.
Sklizeň špenátu
Listy špenátu je třeba sklízet ještě předtím, než špenát vykvete. Po vykvetení listy špenátu hořknou. Vyvinuto by mělo být minimálně šest listů. Listy se sklízí tak, že je odříznete asi 2,5 cm nad zemí. Se sklizní nečekejte příliš dlouho. Celá rostlina může být sklizena najednou nebo můžete sklízet jednu vnější vrstvu listů, což dává vnitřním vrstvám více času, aby se vyvinuly.
Tipy pro vaření
Pokud při vaření přidáte do vody špetku jedlé sody, listy vašeho špenátu zůstanou zelené. Špenát zvyšuje váš inteligenční potenciál, ale může zabránit absorpci železa.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!