Špenát: Jak si jej připravit tak, aby zachutnal
Špenát setý neboli Spinacia oleracea patří mezi velice zdravou zeleninu. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, D, E a A, ale také betakaroten, biotin či niacin. Má také spoustu kyseliny listové, obsahuje i vlákninu a z minerálních látek pak jmenujme draslík, vápník, hořčík, sodík či měď. Špenát používáme pro zlepšení nálady, posílení imunity, posílení kostí a zubů, pro zdravé trávení a správnou činnost srdce, ale také k odstranění únavy.
Špenát v kuchyni
Existují ale lidé, kteří špenát vyzkoušeli v klasické variantě – s bramborem a vejcem (a to ještě ze školní jídelny) – a nabyli dojmu, že špenát prostě nemají rádi. Špenát je ale velice variabilní zelenina, která se hodí k celé řadě jiných surovin. Jíst jej můžete i čerstvý. Pokud chceme čerstvý špenát skladovat v lednici, nedáváme jej do blízkosti jablek, melounu ani rajčat (tyto potraviny způsobují žloutnutí špenátových listů).
Špenát: Zdroj obrázku Pixabay.com
Jak špenát používat?
Čerstvé listy mladého špenátu přidáváme do nejrůznějších zeleninových salátů. Společnost jim může dělat vejce, šunka, ale také sušená rajčata. Špenát má neutrální chuť, proto k němu jde celá řada surovin. Oblíbená je například špenátová omeleta, ale také špenátová polévka. Špenát používáme v různých druzích rizota, těstovinách, slaných závinech a koláčích. Pokud patříte mezi masožravce a „knedlíkáře“, pak si připravte masové výpečky s dušeným špenátem a knedlíkem.
Jak jej uvařit?
Špenát nevyžaduje dlouhé vaření. Stačí jej krátce (asi 2 až 3 minuty podusit) a poté rozmixovat nebo použít jiným způsobem, jak to recept vyžaduje. Pokud chcete zachovat svěží zelenou barvu špenátových listů, pak po tepelné úpravě listy ponořte na chvíli do ledové vody. Také do polévek špenát přidáváme až na poslední chvíli. Je to jemná zelenina, která nevyžaduje dlouhé vaření. Proto se skvěle hodí jako letní pokrm.
Špenát: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!