Špagetová dýně: Zdravá pochoutka bez výčitek
Je podzim a na zahradě ještě stále máme krásné tykve mnohých druhů. Jednou z nich je bezesporu i špagetová dýně. Že ne a ještě jste o ní neslyšeli, případně jen letmo? Pak se nezdráhejte číst dál, jelikož si tuto dýni představíme mnohem podrobněji. Vždyť právě ona se stala nejen v poslední době předmětem mnohých diskuzí. Pokud o ní uvažujete, jste na správném místě. My se totiž podíváme nejen na její původ a pěstování. Ukážeme vám, jak z ní udělat ty pravé zeleninové špagety!
Kde se vzala špagetová dýně?
Pochází z Japonska a svůj název dostala z jednoho prostého důvodu. Fakticky může do jisté míry sloužit jako náhrada špaget. Tvarově tyto tradiční italské těstoviny stoprocentně připomíná. S chutí už to bude odlišné, nicméně těžko porovnávat těstoviny a zeleninu. Standardně má žlutou barvu, nicméně najdeme na trhu také okrovou a zelenou. Co do velikosti, dokáže se dorůst solidních 30 cm. Vcelku hojně se pěstuje ve Spojených státech amerických, nicméně setkat se s ní lze po celém světě. Jak je to tedy s pravidly jejího pěstování?
Základy pěstování špagetové dýně
Předem musíme poznačit, že se nejedná o nic extra složitého. Naopak. Špagetovou dýni může vysadit kdokoli a vyroste mu. Co je tedy třeba dodržovat?
Jak na výsev špagetové dýně?
Vcelku jednoduše. Semena si lze předpěstovat už někdy v dubnu, případně lze vysévat i semínka, a to optimálně v polovině dubna, kdy úplně přestanou mrazy. Dáváme je do sponu 150×100 cm. Důležitá je vydatná zálivka.
Slunečné stanoviště jako základ
Špagetová dýně ke svému zdárnému růstu vyžaduje maximální porci tepla a světla. Jestliže se jí obojího dostane, dočkáte se kýžených plodů. Co se týká půdního podkladu, volte hodně bohatý na humus. Živiny zkrátka taková rostlina potřebuje.
Na sklizeň se těšte v podzimních měsících
Plody špagetové dýně se sklízí prakticky celý podzim, a to potupně. Tradičně vše začíná v srpnu, nicméně není problém tuto dýni sklízet klidně i do října. K dozrání dýně dojde po nějakých 100 dnech od výsevu. Zralou špagetovou dýni poznáme podle bílé či zlatavé barvy.
Tradiční zpracování špagetové dýně
Způsoby zpracování špagetové dýně jsou prakticky dva. Buď ji můžete péct, nebo vařit. Oběma variantám se budeme věnovat podrobněji.
Pečení špagetové dýně
Pokud se vám chce čekat na tuto dobrotu delší dobu, není problém ji upéct. Učinit tak můžete třeba na 180 stupňů Celsia po dobu 90 minut. Jestliže máte horkovzdušnou troubu, klidně lze péct i kratší čas, nicméně je třeba pravidelně kontrolovat, zdali se dýně nespálila. Před pečením je zapotřebí kompletně vyjmout jádřinec a dýni posolit, případně okořenit. Když je hotová, jednoduše z ní vidličkou vytvoříte špagety. Ostatně podívat se na způsob jejich vytvoření můžete na našem videu.
Vaření špagetové dýně
Tento způsob přípravy špagetové dýně je do značné míry podobný pečení. Na počátku totiž dýni také musíte rozkrojit a vyjmout jádřinec včetně veškerých semínek. V hrnci je nezbytné dýni podlít větším množství vody a tu následně osolit. Pomocí vidličky dýni propíchněte, pomůžete tímto způsobem efektivnímu odvodu páry. Postupně vodu přiveďte k varu a vařte dýni cca okolo 25 minut. Po uvaření vidličkou vytvoříte špagety dle námi ukazovaného způsobu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.