Spadané listí: nevyhazujte jej! Může vám být totiž prospěšné
Spadané listí může mít své využití. Vzhledem k tomu, jak krásně vypadá v odstínech hnědé až oranžové, je běžnou součástí podzimních dekorací. V žádném případě byste neměli přistupovat k pálení listů nebo k jejich vyhazování do běžné popelnice. Mohli byste totiž čelit pokutě. Pokud máte na zahradě více stromů, vyplatí se zvážit možnost zakoupení speciální rotační sekačky se sběrným košem, která listí zároveň nadrtí na menší kousky.
Listovka – kompost z listí
Listovka je kompost, který vznikne rozpadem listí. Nejlepší je použít bukové listí, nicméně poměrně dobré kvality dosáhneme taktéž při použití listů jiných stromů. Nevýhodou listovky je to, že její výroba trvá dlouhých 18 měsíců. Za tu dobu se listí rozpadne a vytvoří tak zeminu vhodnou pro pěstování balkonových i hrnkových květin. Aby byl proces rozpadu rychlejší, je zapotřebí nadrtit listy na co nejmenší kousky. Listy jsou bohaté na mnohé živiny, chybí jim ale dusík. Ten je tedy zapotřebí přidat. Listovku není potřeba v průběhu rozkladu míchat, stačí jí udržovat vlhkou.
Foto: Pixabay
Listí do kompostu
Určité množství listí je možné přidat i do klasického kompostu. Pamatujte ale na to, že je třeba dodržet množství zelených a hnědých částí v kompostu. S množstvím listů to tedy nepřehánějte. Aby se rychleji rozložily, bude dobré je natrhat na co nejmenší kousky. Do kompostu ani listovky nikdy nepoužíváme listy stromů, u kterých se projevily nějaké choroby. Listy si můžete zabalit do prodyšných pytlů a použít v období, kdy je hnědé hmoty do kompostu méně (v době sekání trávy).
Pomoc pro divokou zvěř
Ježci hledají na podzim místo, kam by se mohli ukrýt. Pokud na vzdáleném konci zahrady máte místo, které nevyužíváte, pak zde navršte hromadu listí. Do něj se pak mohou ukrýt ježci a další užiteční živočichové, jako jsou slunéčka sedmitečná, ropuchy či pavouci.
Listy jako mulč
Rozdrcené listy je možné použít jako mulč a ochranu před mrazem a nadměrným vysycháním půdy. Je třeba myslet také na to, že listy po rozkladu dodají půdě živiny. Neměli bychom je ale nechat ležet na trávníku, zde by totiž mohlo dojít k vytvoření neprostupné vrstvy, která vede ke tvorbě plísní. Při použití u základny rostlin by se listy neměly dotýkat stonků.
Zdroje info:
https://www.dumazahrada.cz/clanek/podzimni-listi-na-zahrade-20221101.html
https://www.woodlandtrust.org.uk/blog/2022/11/10-ways-to-use-fallen-autumn-leaves/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!