Spadané listí: Naložit s ním lze různě
Jaký výjev máte spjatý s podzimem? Ano, s největší pravděpodobností se bude jednat o padající listí. Možná spíše a jeho pracným a dlouhým hrabáním. Ať už je vaše situace jakákoli, listí je zapotřebí v každém případě řešit. Otázkou jen zůstává, jak s ním vlastně naložit. Právě tomu se budeme věnovat v následujících řádcích a pokusíme se zaměřit na nejčastější řešení potíží s padajícím listím.
Z trávníku musí listí pryč
Travnaté plochy je zapotřebí udržovat. Bez vyhrabování se zkrátka a jednoduše neobejdete. Pokud byste nechali listí na povrchu trávníku, nejspíše by se objevila plíseň, což pochopitelně není žádoucí. Především je zapotřebí zaměřit se na hrabání listů jírovců, dubů či ořechů. Jejich listí tlí velmi dlouho, a to kvůli vysokému obsahu tříslovin. Pro tyto vlastnosti se mnohdy ani nekompostuje a často pálí. Pro úklid listí z trávníku je optimální vysavač nebo fukar. S hráběmi to lze také, ale jde o mnohem pracnější činnost.
Kde se listí naopak vyplatí nechat?
Listy jsou vynikající přikrývkou na zimu. Mnohé rostliny si ji stoprocentně zaslouží. Třeba takové okrasné dřeviny nebo keře potřebují takovouto vrstvu jako sůl. Optimální je především listí ovocných stromů. Drobné kupy listí také dokážou poskytnout potřebné útočiště pro ježky, případně nejrůznější drobný hmyz. Vyplatí se také kombinace listí s jehličím. Pozor ale na přikrývání některých specifických rostlin, které to nevyžadují. Jmenovat bychom mohli třeba náprstník, diviznu nebo lilii bělostnou.
Skvělá listovka
Určitě se vyplatí pořídit si listovku. Optimální je ta, která vznikne z listí ovocných stromů. Úplně nejlepší je ale z buku. Rozkladem vznikne vynikající zemina. Rozležení trvá přibližně nějakých 18 měsíců. Ideální je po 3 letech, kdy už je spíše neutrální a nikoli kyselá. Listy se vyplatí prosypat vápnem a provlhčit, jsou totiž chudé na dusík.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.