Sója jako zdravá potravina? Názory odborníků stále nejsou jednotné
Sója je luštěnina, pocházející z Asie – to nejspíš nepřekvapí žádného milovníka této luštěniny. První zmínky o jejím pěstování jsou již několik tisíciletí před naším letopočtem, ovšem k nám do Evropy se dostala až kolem 18. století.
A opravdu se jí daří – v současné době patří mezi nejrozšířenější kulturní plodiny. Ročně se ve světě vyprodukuje na 300 mil. tun sójových bobů. Největším producentem jsou USA, kde se vypěstuje téměř třetinu světové produkce. Stále však panuj dohady o tom, zda je zdravá nebo ne.
Oblíbená snad odjakživa
Pokud si myslíte, že byste tuto „pochoutku“ nikdy nevložili do úst, pak si vzpomeňte na sójový suk. Ten bereme jak samozřejmost a ono slovíčko „sojový“ už v názvu tak úplně nevnímáme. To je ovšem chyba. A jak je to vlastně s prospěšností sóji?
Foto: Protext
Potravináři a výživáři se dělí do dvou táborů. Jedni potvrzují, že sója je zdravá, druzí nikoliv. „Z mého pohledu je sója velmi kvalitní potravina plná důležitých minerálů, vitamínů a hlavně bílkovin a právě sójové bílkoviny se řadí hned za ty živočišné. Díky tomu je vhodná i při různých dietách nebo intolerancích, hojně se tedy využívá při bezlepkové a bezlaktózové dietě, při problémech s dnou, ale také jako hlavní zdroj bílkovin pro vegetariány a vegany. Spotřebitel by si měl vždy všímat, jak je sója zpracovaná, zda je nefermentovaná, fermentovaná nebo kvašená a podle toho určovat její osobní spotřebu,“ sdělil marketingový ředitel Chocolandu Michal Habrdla.
Sója musí být správně upravená
Aby nám však tato potravina v potravinářských produktech zachutnala, je třeba dodržovat správný postup. Například zmíněná firma Chocoland to dělá takto: ročně zpracuje téměř 3500 tun sóji a všechna pochází od českých pěstitelů, převážně z jižní Moravy. To bývá pro řadu lidí překvapení, protože vůbec netuší, že se u nás tato luštěnina pěstuje.
Sója se nakupuje od zemědělců už v podobě bobů a uskladňuje se v silech. Následně se sójové boby několikrát očistí a odhořčí. To je důležité pro to, abyste si na nich nakonec pochutnali. Tím se totiž stávají boby použitelné v potravinářské výrobě a už záleží jen na jejich finálním zpracování.
Skvělý pomocník v alternativním jídelníčku
Sója a produkty z ní se budou se budou pravděpodobně neustále rozšiřovat a stanou se nedílnou součástí našeho jídelníčku, stejně jako jiné luštěniny. A má to mnoho důvodů, i když zatím nemusí být na první pohled patrné. Zatím se tak děje převážně u konzumentů, kteří nejedí maso a právě sója je optimálním doplňkem stravy, protože obsahuje velmi vysoký podíl bílkoviny (až 35 % na 100g). to ovšem není ani zdaleka vše, zároveň v ní lze najít mnoho prospěšných minerálů, vitamínů a vlákninu, která je důležitá pro správné zažívání.
A jak jste na tom vy se sójovým sukem a dalšími produkty ze sóji?
Zdroj: Sójový suk z Kolína patří stále mezi oblíbené pochoutky | Protext – PR služby ČTK, https://www.novinky.cz/zena/clanek/soja-ma-klady-ale-i-zapory-40182419
Náhledové foto: Protext
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)