Snížení cholesterolu přírodní cestou: Stačí jasmínová rýže
Milujete rýži? Aby ne, tato původně asijská plodina je skvělou volbou pro spousty pokrmů. Většinou se v našich podmínkách konzumuje klasický dlouhozrnná či krátkozrnná rýže. Výbornou volbou je přitom také rýže jasmínová. Že jste o ní příliš neslyšeli a v obchodě si jí moc nevšímáte? Škoda. Jedná se o skvělou rýži, která určitě stojí za to. Pojďme si ji tedy představit mnohem podrobněji. V následujících řádcích ji popíšeme, poukážeme na její původ, nutriční hodnoty i mnohé přednosti.
Tradiční součást thajské kuchyně
Jasmínová rýže představuje nedílnou součást thajské kuchyně. Vzhledově se nápadně podobá rýži Basmati, nicméně má poměrně dlouhá zrníčka, jež lehce prosvítají. Jejich vůně je velmi příjemná a nápadně připomíná ořechy. Konzistence jasmínové rýže je vcelku lepivá. Při vaření se setkáte s tím, že voní krásně po jasmínových květech. Vynikající je v tom, že umí regulovat hladinu cholesterolu v krvi. Mimo Thajsko se tradičně vaří jasmínová rýže také v Číně a mnohých asijských zemích. Svoji oblibu si ale už tato rýže získala také ve Spojených státech amerických a Evropě.
Vynikající součást dietních režimů
Vynikající je jasmínová rýže hlavně k přípravě nejrůznějších pilafů. Hodí se také do salátů, sladkých dezertů a v neposlední řadě do nákypů. Hodí se i jako příloha, ale počítejte s tím, že má zcela specifickou konzistenci, takže se nikdy nebude sypat. Je zcela netučná, při dietách poslouží naprosto skvěle. Obsahuje vitamín B1 a také hodně ceněný sodík. Díky obsaženým látkám napomáhá optimálnímu trávení.
Jaké jsou nutriční hodnoty jasmínové rýže na 100 g?
- energetická hodnota 1478 KJ/353 kcal,
- obsah tuků 0,7 g,
- nasycené mastné kyseliny 0,2g,
- obsah sacharidů 78,9 g,
- z toho cukrů 0,2 g,
- obsah bílkovin 6,7 g,
- vláknina 2,6 g,
- sodíku 0,02 g.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.