Sníh: Řidičům komplikuje život, zahradníkům pomáhá
Možná se budete divit, ale sníh dokáže zahradníkovi i pomoct. Pravda je ta, že majitelé zahrad zrovna zimu dvakrát nemusejí, nicméně v mnoha situacích je prospěšný. Pokud si ťukáte na čelo, možná nemáte pravdu. Určitě nepřestávejte číst, v následujících řádcích se zaměříme na to, jakým způsobem tedy může zahradám prospívat.
Přírodní a přirozená ochrana rostlin
Čerstvě napadaný sníh je jemný a načechraný. Má skvělou konzistenci a disponuje vzduchovými mezerami. Tím pádem umí perfektně udržovat teplo. Ve dnech i v nocích dochází k poměrně velkým tepelným změnám, jež právě sněhová pokrývka vyrovnává. Ukrýt se pod pokrývku mohou keře, stromy, ale i rostliny, jež jsou na zahradě po celý rok. U stromů postačí, když se sníh přihrne pouze k jejich spodním částem kmenu.
Přirozená bariéra zajistí větší porci sněhu
Zdá se vám, že sníh mizí z vaší zahrady neskutečně rychle. Možná to bude tím, že jej odnese kompletně vítr. K postavení bariéry je zapotřebí materiálů, jež jen tak jednoduše nepodlehnou síle větru. Často postačí i klasický plot z betonu, případně variace s dřevěnou výplní. Standardní plot s drátěnými výplněmi naopak přispívá k rozfoukání sněhu po okolí.
Sníh na záhonech
Květinovým záhonům, a mnohým plodinám sníh také svědčí. Důkazem budiž třeba i jahodníky. Jestliže mráz padá pod -10 °C, mělo by postačit 30-40 cm sněhu. Hypoteticky lze říct, že i kdyby panovala venku teplota kolem -30 °C, pod zmiňovanou vrstvou sněhu se bude pohybovat těsně nad bodem mrazu.
Těžkého mokrého sněhu bychom se měli spíše obávat
Optimální je pro na počátku článku zmiňovanou izolační vrstvu sníh prachový. Na zahradě vytvoří pouze lehkou vrstvu obsahující až 80 % vzduchu. Mokrý sníh je naopak těžký a spíše rostliny utlačuje. Stromy jsou pod takovouto zátěží lámány.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.