Sníh jako zálivka rostlin? Ano, je podobný dešťové vodě
Dešťová voda se považuje za jednu z nejlepších zdrojů vody pro zálivku rostlin. Proto mnohé napadne, že sníh je na tom podobně. Může rostlinám poskytnout vláhu, ale také stopové množství minerálů, čímž je kvalitnější než voda z vodovodu. Ta navíc obsahuje chlór a železa, která mohou rostliny poškodit. Sníh je tedy možné použít k zálivce rostlin. Vzhledem k tomu, že je obtížné dobře odhadnout jeho množství a některé rostliny by mohly utrpět teplotní šok, je dobré jej předem rozpustit.
Sníh poskytuje výhody pro rostliny
Sníh je stejně dobrý na zálivku, jako dešťová voda. Jedinou nevýhodou je jeho nízká teplota, to lze ale snadno napravit. Pokud sníh nenecháte rozpustit třeba přes noc v interiéru, můžete jej rozpustit na rozpálené plotně nebo v mikrovlnné troubě. Na rozdíl od vody z vodovodu obsahuje navíc určité živiny, za které vám rostliny budou vděčné. Jedná se například o oxid dusnatý, který působí jako vynikající přírodní hnojivo. Zde jsou komplexní výhody sněhu:
- Lepší imunita rostlin: sníh podporuje odolnost rostlin vůči chorobám.
- Rychlejší a silnější růst: ten je zajištěn obsahem dusíků, který je natolik lehký, že nerozdrtí kořeny rostlin.
- Přírodní mulč: posekaná tráva se sněhem může vytvořit přírodní mulč, který řadíme mezi organické varianty. Tímto mulčem můžete přikrýt rostliny, abyste je ochránili před drsnými zimními teplotami i náhlými změnami teplot. Pomáhá také zachovat vlhkost v půdě.
- Přírodní izolant: sníh může posloužit jako přírodní izolant. Stačí jej navrstvit v okolí základny vaší rostliny nebo jej prostě jen tak ležet. Neshrabávejte jej a například po zasněženém trávníku nechoďte, abyste jej nepoškodily. Sníh vytváří vzduchové kapsy zadržující teplo.
- Zvyšuje vlhkost půdy: mráz, tání i sníh jsou důležité pro lepší texturu půdy.
- Podporuje fotosyntézu: sníh odráží sluneční světlo, takže je okolí světlé.
Rozpuštění sněhu pro zálivku
Sbírejte sníh, který je čistý (žlutý nebo jinak znečištěný nechte ležet). Nevyplácí se jej sbírat z chodníků nebo silnic, protože zde může být chemické ošetření. A to na své rostliny nechcete. Nasbíraný sníh nechte v teple. Nestačí ale, že změní skupenství na kapalné. Tato tekutina totiž může být příliš studená. Takže počkejte, až se teplota tekutiny zvýší. Ideální teplota je 21 až 24 °C. Sněhem nezalévejte sukulenty a kaktusy.
Sníh vs. dešťová voda
Sníh je skutečně velmi podobný dešťové vodě. Oba pocházejí ze srážek, kdy je voda suspendována v mracích. Sníh se považuje za čistší verzi ostatních srážek, avšak obsahuje deuterium, což je těžší forma vodíků, která způsobuje zpomalení růstu rostlin. Na druhou stranu sníh pomáhá v růstu rostlin tím, že poskytuje izolaci a dusík, živinu, po které rostliny nejvíce touží.
Zdroje info:
https://flourishingplants.com/using-snow-to-water-plants/
https://www.bhg.com/gardening/houseplants/care/water-houseplants-with-snow/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!