Sníh a jeho využití na zahradě

Sníh

Zima je obdobím, kdy naše zahrada spí a chystá se na další sezónu. Holomrazy jsou pro zahradu nebezpečné, takže před nimi musíme rostliny chránit. Sníh je ale skvělou izolační vrstvou. Když napadne, je důvod k radosti. A to nejen pro děti. Sníh na vaší zahradě je úžasná věc. Za prvé chrání vaše rostliny a za druhé jim na jaře poskytne vláhu. Jak z něj vytěžit co nejvíce?

Sníh není nepřítelem

Pro zahradu je vůbec nejlepší lehký, prachový sníh. Ten totiž chrání rostliny před mrazem a okolními vlivy a současně k nim propouští vzduch. Sníh, který je ulehlý a těžký (vzniká při tání). Funguje sice jako izolační vrstva před mrazem, avšak nepropouští k rostlinám vzduch. Proto je dobré takový sníh alespoň na několika místech rozrazit motykou. Pozor ale: není vhodné jej do půdy zarývat, protože to zpomalí jarní oteplení půdy.

Sníh

Sníh: Zdroj obrázku Pixabay.com

Důležitý pro závlahu

Sníh je důležitým zdrojem vláhy. Jen 1 m3 dodá do půdy asi 100 l vody! A to je poměrně důležitá pomoc. Pokud byla zima skoupá na sníh, budete mít na jaře více práce. Vhodné je napadený sníh přihrnout ke stromům, kterým poskytne důležitou závlahu. Splní to současně také funkci ochrany. Takže když přijde náhle silný mráz, vaše stromy (i ty nejmenší) budou v bezpečí.

Nesolte!

Každému je asi jasné, že sníh na zahradě není vhodné rozpouštět solí. Ale jak je to s chodníky na zahradě? Můžeme posolit aspoň je? Nejlepší je se soli v zahradě úplně vyhnout. Příliš vysoká koncentrace soli má na rostliny špatný vliv a nestojí to za ten risk. Rostliny mají nápadně deformované a malé listy. Sůl navíc ovlivňuje jejich dýchání. Je to, jako kdybyste jedli něco příliš slaného. „Posolené“ rostliny mají neustále žízeň. Musejí se tedy častěji zavlažovat. Na sůl jsou obzvláště citlivé například angrešt, červený rybíz a jahody, broskvoň, jabloň, švestka, jedle, smrk či modřín.

Sníh: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!