Šneci a slimáci: braňte se proti nim už v listopadu. Zrytím zahrady!
V listopadu už na dospělé jedince šneků a slimáků narazíte jen zřídkakdy. Avšak neusněte na vavřínech! Šneci i slimáci kladou svá vajíčka do půdy nebo na rostliny, takže v boji proti nim bychom měli pokračovat i když už se teploty blíží (nebo dokonce poklesly) pod nulu. Vajíčka poznáte tak, že jsou obvykle ve shlucích a na dotyk jsou měkké (na rozdíl od hnojiva s pomalým uvolňováním, které jim může být dost podobné).
Šneci a slimáci mají podobná vajíčka
Vajíčka šneků a slimáků jsou malé kuličky, jejichž průměr je okolo 3 mm. Mají bílou nebo krémovou barvu a rosolovitou strukturu. Tito jedinci dokážou v zahradě způsobit velké škody, avšak jsou také přínosní – rozkládají organické zahradní zbytky, čímž pomáhají recyklovat živiny zpět do půdy. Jsou potravou pro ptáky, ježky a další tvory. Vzhledem k tomu, že jsou také vážnými škůdci, kteří výrazně snižují naši úrodu, je dobré správně identifikovat jejich vajíčka a snížit tak jejich počet na své zahradě.
- Vajíčka najdete na vlhkých a tmavých místech, tedy nejenom v půdě, ale také v kompostu, květináčích, různých krabicích, sklenících apod. Tato místa musí být chráněna před mrazem. Jakmile teploty stoupnou, z vajec se vylíhnou mladí jedinci.
- Šneci i slimáci kladou vejce po celý rok.
Co s vajíčky
Pokud objevíte vajíčka těchto škůdců, máte několik možností, jak se jich zbavit. Nemusíte je mačkat, stačí je podstrčit ptákům například do krmítka. Ti je spolknou celá a ještě si na nich pochutnají. Nebo je můžete rozházet po zemi. I zde je ptáci najdou nebo vajíčka zničí chladné počasí.
Šneci a slimáci jsou nezničitelní
Pokud se pustíte do boje se šneky a slimáky, může vám to připadat jako boj s větrnými mlýny. Nicméně pokud vytrváte, můžete jejich populaci významně omezit. A to například likvidací zatím nevylíhnutých vajíček. Snadno to uděláte rytím. Už jen to, že „obrátíte“ půdu může pomoci, protože vajíčka vystavíte příliš nízkým teplotám. Pokud ale ke zrytí použijete navíc dusíkaté vápno, zlikvidujete tak vajíčka efektivněji.
- Dusíkaté vápno zlepšuje strukturu půdy a podporuje růst.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zahrada/likvidace-slimaku-zrytim-pudy-a-ochranou-vapnem/
https://www.gardenersworld.com/how-to/solve-problems/slug-eggs-in-soil/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!