Smil italský se představuje
Koření a zároveň zajímavá vzhledově poutavá rostlina. Smil italský snese velmi přísná kritéria jak na kuchyňské využití, tak i na vzhled. Jedná se o vynikající kořenící prostředek, který je ryze přírodního charakteru. Na Magi a jiná dochucovadla můžete zapomenout. A když vám nebude chutnat? Vysadíte si jej pouze na zahradě na nějaké místo, jež je na očích. Bude vám dělat radost kdykoli při pohledu na něj. Právě proto se také zaměříme na jeho pěstování.
Kari či maggi bylinka
Helichrysum italicum, jak zní latinský název smilu italského, je rostlina, která kupodivu nemá svůj původ ve slunné Itálii, nýbrž v Turecku. Označován je v tuzemsku také jako maggi nebo kari bylinka. Stačí si promnout mezi prsty několik lístků a vše se vám okamžitě potvrdí. Ihned ucítíte koncentrované kari nebo polévkové koření. Nádherná vůně je ale nic proti tomu, jakým způsobem dokáže okořenit pokrmy.
Zařazení smilu italského
Z pohledu zařazení patří smil italský mezi letničky. V Itálii se jedná o trvalku, protože zde teploty neklesnou pod 10 stupňů Celsia. Skvěle se mu daří především v oblastech Středomoří, Malajsii a dalších částech Asie. Běžně je tady dostupný ve volné přírodě. Na výšku může dosáhnout až 60 cm. Do šířky dokáže dosáhnout až 90 cm. Vyznačuje se opravdu krásně dekorativně vypadajícími zbarvenými stonky. Kompaktní tvar smilu italského vypadá perfektně.
Množení a pořízení smilu italského
Získání nové rostliny není nijak složité. Množit lze totiž hned několika různými způsoby. Není problém koupit klidně i celou již hotovou rostlinku. Pěstovat se dá jako letnička. Klidně si můžete koupit i semínka a zasadit si je do půdy. Bez problémů může růst jak v interiéru bytu či domu, tak i ve skleníku nebo zimní zahradě. Bez problémů tak získáte krásnou rostlinku kamkoli do interiéru.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.