Slunečnicový olej nezatracujte – jeho účinky na zdraví mnohdy podceňujeme

Na smažení se příliš nehodí, protože jeho teplotní odolnost je jen něco okolo 180 °C. Do kapsy ho tedy hravě strčí i extra panenský olivový olej, který se přepaluje až při 210 °C nebo (ne)oblíbený řepkový olej (240 °C).

A když na něm nelze smažit (resp. lze, ovšem s pořádnou porcí karcinogenních látek navíc), tak je vlastně automaticky škodlivý a fuj. Je to vlastně tak trochu paradox – někdy ho totiž na milost vezmeme. Příkladem je nedávná aféra okolo palmového oleje. Většina firem se ho rychle ve svých výrobcích snažila nahradit jiným. Řepkový olej kvůli jeho pachuti použít nešlo, takže slunečnicový jen rázem ve vedení. Stačí se podívat na obaly výrobků… A náhle se o jeho škodlivosti nemluví. Hlavně že je strašák jménem palmový olej pryč.

Slunečnice

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Slunečnicový olej a jeho nezasloužená špatná pověst

Ovšem kvalitní zastudena lisovaný olivový olej nachází uplatnění ve studené kuchyni v nejrůznějších moučnících. Ceněn je zejména vysoký obsah vitamínu E, ale také prospěšných mastných kyselin (zejména olejové stearové, palmitové a linolové) a to i přesto, že v jeho případě není poměr omega 3 a omega-6 právě nejpříznivější. A nesmíme zapomenout ani na přítomný lecitin, tokoferoly a nezbytné karotenoidy.

Slunečnicový olej tak prospívá naší imunitě i nervovému systému a může mít i pozitivní vliv na hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi. Pokud to s ním samozřejmě nepřeháníme.

Hodí se i na masáže

Sám o sobě může také nabídnout prohřívací účinky (o obsahu vitamínu E ani nemluvě), takže ho s klidem lze použít jako nosné médium pro nejrůznější směsi masážních olejů z domácí produkce, které jinak běžně dávají přednost oleji olivovému.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)