Sloupovité stromky na malou zahradu: Nepotřebují skladovat

Jabloň

Sloupovité stromky mají mnohé výhody, pro které si je lidé oblíbili. V první řadě jsou malé a kompaktní, takže je péče o ně a současně sklízení mnohem méně náročné. Díky tomu, že jsou stromky malé, můžete je pěstovat také na malých zahradách, a dokonce i balkonech a terasách. Jejich výhodou je to, že produkují menší sklizeň, než rozložité stromy, takže si nemusíte dělat starosti s jejich dlouhodobým skladováním. Na zahradu se vám vleze více stromů, takže můžete sklízet více druhů ovoce. Výnos z nich bývá velmi dobrý. Jaký sloupovitý stromek si můžete pořídit?

Co jsou sloupovité stromky?

Sloupovité stromky mají sloupovitý tvar. To znamená, že jsou velmi úzké, takže zabírají málo místa. Proto se hodí pro pěstování v omezených prostorách. Obvod sloupovitých stromů nepřesahuje 80 cm. Stromy mohou dosahovat výšky 3 až 5 metrů, pokud ale budete chtít menší výšku, můžete ji udržovat pravidelným řezem. Takové stromy pak mohou mít výšku asi 2 metry. Dostupné jsou sloupovité jabloně, švestky, hrušně, třešně, nektarinky, meruňky a spousta dalších.

Jabloň květ

Foto: Pixabay

Jak vysadit sloupovité stromky?

Jednotlivé sloupovité stromky můžete vysadit už ve vzdálenosti asi 1 metr od sebe. Většinou jsou samosprašné, vyplatí se ale umístit několik stejných druhů vedle sebe, protože to mimo jiné ovlivňuje hojnost plodů. Pokud je ovocných pupenů příliš, vyplatí se jejich počet zredukovat. Pokud je ovoce příliš mnoho, je pravděpodobné, že plody budou malé. Pro sloupovité stromky vybíráme slunečné stanoviště s úrodou a středně vlhkou půdou. Ta by měla být dobře odvodněná. Zejména mladé sloupovité stromky chráníme před větrem.

Jak na pěstování sloupovitých stromků?

Pěstování je vhodné i pro nezkušené zahradníky. Řez není potřeba, můžete jím ale kontrolovat výslednou výšku svého stromu. Navíc můžete dosahovat kvalitnějších plodů. První řez provádíme na jaře, ihned po výsadbě. Pokud vysazujeme na podzim, s řezem počkejte do jara. V následujících letech provádíme prosvětlovací řezy. U sloupovitých stromků dbáme především na to, aby jejich půda nevyschla. Ideální na zálivku je dešťová voda. Důležité je také hnojení – u podzimní výsadby můžeme hnojit hned, u jarní výsadby počkáme s hnojením minimálně 2 měsíce. Velmi dobře se hodí kompost.

Jak ochránit sloupovité stromky před mrazem?

Mladé stromky je dobré chránit před mrazem, protože jsou citlivé na poškození vzniklé v důsledku mrazu. Jakmile teplota klesne pod 0 °C, je dobré zabalit rostlinu vrstvou agrotextilie. Kořeny a kmen je možné chránit mulčem ze slámy. U kořenů můžete udělat malý kopeček zeminy (vysoký cca 30 cm).

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/jakie-drzewka-kolumnowe-sprawdza-sie-w-malym-ogrodzie/

https://zahradnictvichovanec.cz/254-navod-na-pestovani

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!