Sladkou nedobrou omáčku nebrat: Jak poznat kvalitní kečup
Kolik kečupů prodávají ve vašem supermarketu? Asi zjistíte, že mraky. Pokud máte doma vlastní, pak se samozřejmě můžete radovat. Většinou tomu tak už ale touto dobou není, a proto je zapotřebí v obchodech zbystřit a vybírat maximálně obezřetně. Poznat kvalitní kečup totiž není vůbec jednoduché. My se v následujících řádcích podíváme na aspekty, podle nichž se vyplatí postupovat.
Červené omáčky s tristní chutí
Ano, těch je bohužel na pultech prodejen spousty. Ty nejméně podobné kečupu poznáte podle jakéhokoli zkomolení tohoto slova. Lahvičky jsou sice červené, případně skleněné a naplněné červenou směsí, nicméně s kečupem mají pramálo společného. Většinou ani cenu, prodávají se levněji.
Podíl rajčat jako alfa i omega
V první řadě je potřeba sledovat obsah samotných rajčat. Vždyť právě kvalitní plody dávají ten nejlepší kečup. Podíl by měl činit minimálně 140 g rajčat na 100 g výrobku. Vyhláška č. 157/2003 Sb. hovoří o tom, že podíl refraktometrické sušiny v kečupu musí být minimálně 12 %, té, jež je vnesena rajčatovou surovinou, musí být 7 %. Samotná refraktometrická sušina je jakýmsi pevným zbytkem poté, co se z rajčat odstraní voda a některé další látky.
Rajčata: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
A co vzhled kečupu?
Jak by měl tedy vlastně kečup vypadat? Podle již zmiňované vyhlášky 157/2003 Sb. by mělo jít o homogenní směs kašovitého charakteru, která je jemná, případně obsahuje hrubší částice zeleniny. Neměly by v ní být ale zbytky slupek rajčat, semena a další nežádoucí částice.
Správný obsah přísad u kečupu
Jaké jsou základní suroviny pro výrobu kečupu? Jedná se o:
- protlak z rajčat,
- pitnou vodu,
- cukr,
- sůl,
- koření
- a kvasný ocet.
Kečupy nesmí výrobci dobarvovat žádnými barvivy.
Hranolky s kečupem: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
A co konzervanty v kečupech?
Ty se samozřejmě využívají, aby kečup vydržel dlouhou dobu. Buď se konkrétně používají právě konzervační látky, nebo sterilizace. Z konzervačních látek vybíráme kyseliny benzoovou, sorbovou a jejich soli. Samotná kyselina sorbová je označována jako E200, její soli pak jako E201 či E203. Kyselina benzoová je označena jako E210 s její soli E211,212 a 213.
Kečup: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.