Sladká zásobárna vitamínů. Vypěstujte si máslovou dýni

máslová dýně

Co si tak vypěstovat dýni, která je zdravá, sladká, a přitom je vhodná i pro ty, kteří jsou na redukční dietě a chtějí zhubnout? Zní to lákavě, že? Jedná se o máslovou dýni, která je sice náročnější na pěstování, ale rozhodně stojí za to. Poradíme vám, jak ji pěstovat a na co si dát pozor, abyste se mohli těšit z vlastní úrody.

Zdroj zdraví prospěšných látek

Máslová dýně je spojována především s typem butternut. Pro tento druh je charakteristický světlý a hruškovitý plod. Jemná dužnina s minimem semen a vysokým obsahem zdraví prospěšných látek. Dýně je oříškově sladká a má příjemnou vůni. Máslová dýně obsahuje v dužnině takřka 90 % vody, velké množství selenu, draslíku, sodíku, železa, zinku, dále nenasycené mastné kyseliny, vlákninu. Je zásobárnou vitamínů A, B, C, E. Díky vysokému obsahu vody je zároveň nízkokalorická a lehce stravitelná.

Podmínky pro úspěšné pěstování

Dýňová semena vysévejte přímo na záhon po 20. květnu, a to po dvou do hloubky 3 až 5 cm ve vzdálenosti cca 1,5 m od sebe. Před samotným výsevem je vhodné na záhon zapracovat vyzrálý kompost nebo dobře rozleželý chlévský hnůj. Dýně je velmi náročná na teplo. Miluje vlhko. Je třeba zvolit slunné stanoviště, které zároveň bude dostatečně chráněné před silnými větry. Co se týče půdy, tak muškátové dýni vyhovuje středně těžká. V době kvetení a počátku narůstání plodů je třeba pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům. Ne na listy, tím se podporuje šíření plísní.

Jelikož se vyznačuje mohutnými liánami s rozložitými listy a silnými úponky, potřebuje dostatek prostoru. Kvůli potenciálnímu přenosu houbových nemocí nepěstujte dýni poblíž jiných druhů dýně, jakožto i okurek, rajčat a brambor. Je zapotřebí dodržovat střídání plodin. Máslovou dýni na stejném místě je možné pěstovat až po 3 letech.

Sazenice máslové dýně je možné předpěstovat i doma za oknem. Semena rychle rostou, potřebují dostatek světla, vláhy a konstantní teplotu. Zdravé sazenice je možné vysadit na záhon koncem května.

dýně

Foto: Unsplash

Skladování a využití v kuchyni

Plody máslové dýně mají pevnou slupku, která slouží i jako ochrana v době skladování. Patří mezi nejlépe skladovatelný druh tykve. Vydrží do dubna následujícího roku. Skladujte ji na suchém místě při teplotě okolo 10 °C.

Díky sladké a jemně aromatické dužině si ji oblíbíte v kuchyni. Nejvíce vyniknou vyzrálé plody, které můžete použít při přípravě polévek, moučníků, ale také nakrájené na plátky do zapečených brambor nebo přidat k rýži či těstovinám.

Zdroj: iprima.cz, magazinzahrada.cz

Náhledové foto: Unsplash